11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
- 14.11.2023
Dnia 9 listopada w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Tego dnia dominowały dwa kolory - biel i czerwień, które są wyrazem naszej postawy patriotycznej i podkreślają radość świętowania z odzyskania wolności.
Uroczystą akademię tradycyjnie rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy 6 przedstawili wszystkim zebranym na sali gimnastycznej przedstawienie „Szabla”, w który pragnęli przekazać, że o historii naszego kraju pamiętać należy zawsze, a Polskę trzeba mieć w sercu, bo wtedy jest się prawdziwym patriotą. Szkolny chór pod kierownictwem Pani Sylwii Opalińskiej – Starzec zaprezentował kompozycję pięknych utworów patriotycznych. Następnie wystąpiły dzieci z przedszkola, które przedstawiły widowiskowy taniec z flagami biało - czerwonymi oraz piosenkę i wiersz o naszej ojczyźnie. Atmosferę patriotyczną młodzi artyści budowali poprzez narrację i recytację oraz okolicznościowy śpiew.
Natomiast dnia 11 listopada wzięliśmy udział we Mszy Św. w intencji Ojczyzny. Po niej powtórzyliśmy program artystyczny dla parafian zgromadzonych w kościele parafialnym.
Głównym celem uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji.
82
Zajęcia plastyczne w ramach NPRCZ
- 10.11.2023
Książka, to przyjaciel człowieka. Bez wychodzenia z domu możemy przeżyć niezwykłe przygody. Biblioteka szkolna stoi przed uczniami otworem. W październiku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie uczestniczący w zajęciach kółka plastycznego odwiedzili szkolną bibliotekę i wypożyczyli książki. Po ich przeczytaniu wykonali ilustrację do wybranego fragmentu książki. Tworzyli prace plastyczne różnymi technikami próbując stworzyć obraz do przeczytanego tekstu. Powstały ciekawe, wielobarwne prace, a przeczytane książki powróciły na półki, aby służyć innym czytelnikom.
4
Sławię Cię Ziemio Ojczysta pieśnią i piosenką
- 10.11.2023
W czwartek 26 października 2023 r. w Majdanie Królewskim odbyła się prawdziwa uczta muzyczna - XXII Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej i Religijnej Sławię Cię Ziemio Ojczysta pieśnią i piosenką. Na konkurs zjechali się młodzi artyści z całego naszego województwa. Młodzi, utalentowani wokaliści prezentowali się na deskach Gminnego Ośrodka Kultury w Majdanie Królewskim, gdzie od lat w miłej atmosferze przebiega gala konkursowa. Poziom artystyczny był bardzo wysoki. Tu nie było słabych wykonań i interpretacji utworów. Każdy uczestnik wspinał się na wyżyny swoich umiejętności wokalnych. Każdy starał się oddać emocje płynące z wykonywanych utworów. Reprezentantem naszej szkoły był Antoni Biestek z klasy 7. Niestety nie udało się zdobyć nagrody, ale konkurencja była naprawdę wielka. Śliczne wykonania utworów patriotycznych i religijnych pozostaną na długo w naszej pamięci. Dla uczestników konkursu to wielkie wyróżnienie móc startować w takim przeglądzie. Słuchanie innych wykonawców było niezwykle inspirujące, a wielokrotnie wzruszające i zachwycające. Oby więcej takich konkursów. Antkowi życzymy udanych występów w następnych konkursach.
Pasowanie na Przedszkolaka
- 03.11.2023
To pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. Dzieci po raz pierwszy zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne na szerszym forum. Następnie złożyły uroczyste ślubowanie, a Pan Dyrektor dokonał uroczystego pasowania. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplom, medal i słodkości.
Nowym, pełnoprawnym Przedszkolakom życzymy, żeby dobrze czuły się wśród nas, pięknie rozwijały swoje umiejętności i nie bały się pytać.
Paniom Przedszkolankom życzymy sił do ciężkiej pracy, którą trzeba wkładać w edukację nie tylko przedszkolną, ale na każdym poziomie nauczania.
POWODZENIA!!!
6
Szkolny Konkurs Ortograficzny
- 31.10.2023
Dnia 16 października został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii” dla klas V- VIII.
Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności ortograficznych oraz kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy.
Uczestnicy napisali dyktando pełne „pułapek” ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce.
Wyniki konkursu:
Tytuł Mistrza Ortografii otrzymali:
I miejsce – Julia Nowak kl.7
II miejsce – Wojciech Mazur kl.7
III miejsce – Zuzanna Skowron kl.6
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Spotkanie z Siostrą Michalitką
- 31.10.2023
dniu 30 października w naszej szkole odbyło się spotkanie zatytułowane „ Welon, fura i brawura”, w którym uczestniczyły klasy od 4 do 8. Bohaterem tego spotkania była siostra Karina Pawłowska ze Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła zwanego Michalitkami. Siostra sama nazywała siebie „Petardą”. I jak się okazało po spotkaniu, ten przydomek pasował do niej idealnie, ponieważ energią i wigorem jaki posiadała „zaraziła” całą szkolną społeczność.
Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, a sama siostra zapowiedziała, że będzie to katecheza w innej formie. Zgromadzonym na sali dzieciom opowiedziała w piękny sposób o swoim powołaniu, o obecności Boga w jej życiu i o swojej duchowej służbie. Zachęcała wszystkich uczniów, aby byli otwarci na Boga, aby żyli w przyjaźni ze swoim Aniołem Stróżem oraz aby nie bali się marzyć o wielkich rzeczach, bo one mogą się spełnić. Siostra Karina dodatkowo posiada wielką pasję jaką jest taniec, dlatego spotkanie było przeplatane bardzo żywiołowymi układami tanecznymi. Dzieci śpiewały i chwaliły Boga również w tańcu. Spotkanie okazało się wspaniałą lekcją religii, a dodatkowo wszyscy jeszcze cudownie się bawili.
Siostrze Karinie Pawłowskiej składamy serdeczne „Bóg zapłać” za tak wielkie świadectwo wiary, którego mogliśmy doświadczyć.
108
Audycje muzyczne z Filharmonią Podkarpacką
- 30.10.2023
W dniu 30 października 2023 roku rozpoczęliśmy w szkole nowy sezon spotkań z muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Przed nami audycje muzyczne, w których poznamy instrumenty świata, odbędziemy podróż do krainy świętego Patryka, wspólnie zakolędujemy, będziemy się kołysać w rytm samby, poznamy muzyczny język miłości, spotkamy legendy rocka, zapoznamy się z pięknem naszych tańców narodowych i na koniec zabłyśnie nam majowa jutrzenka.
Z pewnością będzie ciekawie, inspirująco, baaardzooo muzycznie!
2
Europejski Dzień Seniora - Seniorki czytają przedszkolakom
- 26.10.2023
20 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Seniora. Z tej okazji przedszkolaków odwiedziły Seniorki z naszej miejscowości panie - Maria Opalińska, Grażyna Pupa i Justyna Zawadzka. W pięknych, odświętnych strojach prezentowały się zjawiskowo. Przeczytały dzieciom bajki, rozmawiały z dziećmi, słuchały piosenek. Bardzo miło spędziliśmy razem czas. Wszystkim Seniorom życzymy szczęścia, zadowolenia, uśmiechu, wysokiej emerytury, a szczególnie dużo zdrowia.
5
„Zrób sobie przerwę na czytanie”
- 23.10.2023
#przerwanaczytanie
Przerwa na czytanie to akcja ogólnopolska realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W tym roku jest realizowana już po raz czwarty. Skierowana jest do placówek oświatowych każdego typu z całego świata znajdujących się w Polsce oraz współpracujących z nimi placówek partnerskich mieszczących się poza granicami Polski. Celem akcji jest m in.
– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
– integracja środowiska lokalnego;
– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Dnia 10 października do tej inicjatywy włączyła się też nasza szkoła. Uczniowie ze starszych klas przynieśli ze sobą swoje ulubione książki, które czytali na przerwie. Klasy od 1 do 3 zebrały się w szkolnej świetlicy i tam wspólnie pod czujnym okiem p. Moniki Psoty czytali wybraną przez nią książkę. Natomiast uczniowie klasy piątej odwiedzili przedszkole, gdzie przeczytali bajkę z morałem: „Nie otwieraj drzwi nieznajomym”.
Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony uczniów. Cześć z nich zadeklarowała, że będzie spędzać z książką jeszcze więcej przerw.
13
Przedszkolaki w weryńskiej Izbie Pamięci
- 20.10.2023
Jak żyli ludzie w dawnych czasach, jakich narzędzi używali, jak się odżywiali i czy ich praca była ciężka? Na te i jeszcze wiele innych pytań mogliśmy zdobyć odpowiedzi, dzięki gościnności pani Weroniki, przewodniczącej Caritasu. Mieliśmy możliwość zasiąść w dawnych szkolnych ławkach i dowiedzieć się jak wyglądała nauka.
Pani Weronika przeprowadziła też opowiadanie o tym, jak ludzie pozyskiwali chleb, począwszy od uprawy roli, poprzez siew ręczny, zbieranie zboża sierpem i kosą, młócenie cepami, mielenie w żarnach lub w młynie, po wypiek w domowym chlebowym piecu. Dzieci poznały wiele nowych wyrazów, zdobyły dużo wiadomości. Były też zabawy i piosenki, z jakimi bawiły się kiedyś dzieci.
7
Dzień Edukacji Narodowej
- 12.10.2023
Nasza szkoła świętowała dzisiaj 12 października Dzień Edukacji Narodowej.
Była to doskonała okazja do przypomnienia założeń Komisji Edukacji Narodowej, a właściwie Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej czyli centralnego organu władzy oświatowej w Polsce, zależnego tylko od króla i Sejmu, powołanego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą w Polsce jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty.
Był to także dobry moment na złożenie podziękowań Pedagogom i Pracownikom szkoły za całokształt ich pracy. Swoje podziękowania przekazali uczniowie podczas uroczystej akademii, Rodzice, na czele z Przewodniczącym Rady Rodziców Marcinem Biestkiem oraz Dyrektor Szkoły Grzegorz Starzec.
Formą podziękowań są także nagrody, przyznawane nauczycielom i pracownikom szkoły za ich wkład w edukację młodego pokolenia Polaków oraz za wzorowe wypełnianie obowiązków. Wszystkim nagrodzonym Serdecznie gratulujemy!
A tym, którzy przygotowali akademię: Paniom Małgorzacie Andryś, Edycie Chrząstek i Sylwii Opalińskiej-Starzec oraz Samorządowi Uczniowskiemu dziękujemy za przygotowane przedstawienie.
51Swoje życzenia z okazji Dnia Nauczyciela skierowali do nas także: Poseł na Sejm Zbigniew Chmielowiec, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wilk i Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba.
Zapraszamy do zapoznania się z tymi życzeniami poniżej.
13 października obdyła się w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego uroczystość wręczenia nagród Kuratora Oświaty. Tę zaszczytną nagrodę odebrał Dyrektor naszej Szkoły Grzegorz Starzec.
Święto tabliczki mnożenia
- 11.10.2023
6 października 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dnia Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było promowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Z tej okazji zorganizowano konkurs matematyczny pozwalający wyłonić wśród uczniów naszej szkoły Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych, a zwycięzców, poza ich bezbłędnym rozwiązaniem testu wyłoniono również ze względu na szybkość jego rozwiązania.
W kategorii klas III-IV zwyciężyli:
I miejsce – Aleksandra Stępień
II miejsce – Antoni Wójcicki
III miejsce – Igor Czachor
W kategorii klas V-VIII zwyciężyli :
I miejsce – Wiktoria Sajdak
II miejsce – Bartłomiej Baran
III miejsce – Antoni Biestek
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz małe upominki.
Dziękujemy Pani Małgorzacie Andryś za inicjatywę i jej realizację.
Jesienna ścieżka sensoryczna
- 11.10.2023
Nasze przedszkolaki bardzo lubią jesień. Dlatego zrobiliśmy ścieżkę sensoryczną, do wykonania której wykorzystaliśmy wszystkie zgromadzone w sali dary jesieni – kasztany, liście, żołędzie, szyszki. Chodzenie po niej nie było łatwe. Taka ścieżka sensoryczna ma bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek – usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową i przede wszystkim stymuluje receptory. Ścieżka sensoryczna pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Spacer po wyznaczonej trasie sprawił mnóstwo radości i satysfakcji.
5
Gminny Festiwal Papieski w Kupnie
- 09.10.2023
2 października odbył się Gminny Festiwal Papieski w Kupnie. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie w kategorii wiedzowej, plastycznej i muzycznej.
W kategorii zespołów wokalnych z klas 1-3 II miejsce wyśpiewali: Aleksandra Stępień, Malwina Zielińska i Dominik Starzec.
W kategorii solistów klas 7-8 II miejsce zajął Antoni Biestek.
W kategorii plastycznej klas 1-3 pierwsze miejsce zajął Jakub Hutta i Dominik Starzec, II miejsce zajęła Lena Wesołowska.
Wśród prac plastycznych klas 4-6 została wyróżniona III lokatą Martyna Wesołowska.
Wyróżnionym gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych wielkich osiągnięć.
Dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do tego konkursu i również życzymy przede wszystkim wielu chętnych do startu w następnych konkursowych zmaganiach.
26
Pasowanie Pierwszoklasistów
- 06.10.2023
W dniu 6 października w naszej szkole odbyła się piękna uroczystość. Było to pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. W organizację tego wydarzenia zaangażowali się Rodzice naszych pierwszaków wespół z Panią wychowawczynią – Moniką Psotą.
Z tej okazji naszą szkołę odwiedzili znamienici goście: Poseł na Sejm Zbigniew Chmielowiec, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kolbuszowskiego Emil Wilk, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, Radna Rady Miejskiej i Przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Werynia Lucyna Kwaśnik, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Weryni Maria Opalińska, Prezes Parafialnego Oddziału CARITAS Weronika Sondej oraz Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Edyta Parzych.
Podczas uroczystej akademii pierwszaki zaprezentowały piękny program, którym „wkupiły się” w poczet uczniów. Następnie Pan Dyrektor przyjął ich do społeczności szkolnej, co uczniowie potwierdzili uroczystym ślubowaniem. Pierwszaków przywitali w szkole drobnym upominkiem najstarsi uczniowie – ósmoklasiści.
Pasowanie było okazją do zaprezentowania części miasteczka ruchu drogowego, które nasza szkoła otrzymała od Gminy Kolbuszowa przy zaangażowaniu Pana Posła Zbigniewa Chmielowca.
Przy tej okazji dziękujemy Władzom Samorządowym, Wojewódzkim oraz Panu Posłowi za wszelkie formy współpracy i wsparcia naszej szkoły w wielu inicjatywach.
Wszystkim Pierwszakom życzymy, aby spełniły się słowa przekazane przez naszych Gości, a Rodzicom i Pani Monice Psocie dziękujemy za pracę włożoną w przygotowanie tej uroczystości.
94Poniżej jeszcze jedna grupa zdjęć, tym razem dzięki uprzejmości Rodzica - Pana G. Starca
44
Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej
- 06.10.2023
„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizował Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie adresowane było dla osób w wieku od 6 do 106 lat. Jego celem było ukazanie historii w nowoczesny sposób, poprzez debaty historyczne, konferencję, gry edukacyjne, wystawy multimedialne, rekonstrukcje historyczne, warsztaty, widowisko muzyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, a także poprzez wiele innych atrakcji.
Wielką przyjemność sprawił nam wyjazd na tę imprezę. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie, gdyż atrakcje dopasowane były do wieku uczestników. Dzieci oglądały filmy poznając Symbole Narodowe, poznały historię powstania Państwa Polskiego, ludzi, którzy walczyli w obronie ojczyzny, a nawet zwierzęta, które im w pewien sposób pomagały. Wykonywały różne prace plastyczne, kolorowanki, układanki, maski. Z zainteresowaniem obejrzały interaktywny teatrzyk "Miś Wojtek" - to opowieść o misiu, który towarzyszył żołnierzom podczas walk w całej Europie. Wszystko w przystępny, zrozumiały dla dzieci i młodzieży sposób. Dużą atrakcją było znalezienie się na historycznych tłach w green room. Czuliśmy się jak ludzie z minionej epoki. Na zewnątrz mogliśmy zobaczyć żołnierzy i sprzęt bojowy, czołgi, wojskowe oraz samochody.
70
"Lasowiacy inspirują"
- 06.10.2023
W dniu 5.10.2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbyła się Konferencja "Lasowiacy Inspirują" zorganizowana przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Współorganizatorami byli: Starosta Powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł, Prezydenta Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek, Burmistrz Miasta Kolbuszowa Jan Zuba, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich.
Nasza Szkołę reprezentował Dyrektor Grzegorz Starzec oraz uczennica klasy piątej Lidia Świętek.
Celem Konferencji była inicjacja projektu „Lasowiacy inspirują”. Projekt przygotowany został we współpracy z Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie i ma na celu promocję kultury lasowiackiej wśród młodego pokolenia, zacieśnienie współpracy szkół ze wszystkimi instytucjami propagującymi kulturę lasowiacką w województwie, przygotowanie rozwiązań metodycznych pozwalających wdrażać wiedzę o Lasowiakach w szkołach województwa podkarpackiego, promocję Lasowiaków i Podkarpacia w Polsce. Projekt obejmuje cykl działań skierowanych do różnych odbiorców, w tym do nauczycieli i uczniów szkół, jednostek samorządu terytorialnego, kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, bibliotek i innych organizacji. Cykl działań, którymi objęte będą szkoły, nauczyciele i uczniowie prowadził będzie do przyznania tytułu Lesioka dla nauczyciela promującego aktywnie kulturę lasowiacką oraz Lasowiackiego matecznika dla szkoły angażującej się w program.
Projekt ma patronat:
- Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka
- Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego
- Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart
- Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla
- Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Ewy Draus
- Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch.
Podczas Konferencji odbyła się prezentacja lasowiackiej gwary, strojów i lokalnych pyszności. Zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowach jak również wielu prelegentów. Swojskim, lasowiackim jedzeniem częstowało Koło Gospodyń Wiejskich z Weryni.
31
„Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”
- 04.10.2023
Takie motto przyświecało konkursowi zorganizowanemu przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kolbuszowej, który odbył się 29 września. Wśród 9 drużyn biorących udział w rywalizacji, znalazła się też drużyna reprezentująca naszą szkołę w składzie: J. Bańka, D. Rozmus oraz J. Skowron.
Uczestnicy wzięli udział w grze terenowej, w której oprócz szybkości w zaliczaniu kolejnych zadań musieli wykazać się również znajomością lektury A. Fredry „Zemsta” oraz legendy o kolbuszowskim krokodylu. Nasi uczniowie poradzili sobie doskonale we wszystkich konkurencjach, uzyskując tym samym zaszczytne III miejsce.
Przedszkolaki witają jesień
- 28.09.2023
"Idzie jesień, plony niesie - jesień kolorowa
jabłka, gruszki, pomidory - wszystko w koszu chowa"
Taką właśnie wszyscy lubimy- ciepłą, słoneczną, złotą bogatą w piękne kwiaty, owoce, warzywa, które zbieramy z pól i ogrodów. Uwrażliwiamy dzieci na jej piękno poznając smaki, zapachy, barwy i całe bogactwo jesiennych darów przyrody.
2
Dzień przedszkolaka
- 27.09.2023
W całej Polsce 20 września przedszkolacy obchodzą swoje święto. Również u naszych milusińskich był to dzień pełen atrakcji. Pani Weronika - emerytowana nauczycielka przedszkola czytała bajki, prowadziła też różne ciekawe, często już zapomniane zabawy. Była zabawa z chustą animacyjną, w basenie z kulkami, fotobudka, malowanie farbami na folii i zabawy na świeżym powietrzu i upominki od rodziców.
8