Projekt pod nazwą „Podniesienie jakości edukacji we wszystkich szkołach podstawowych z terenu gminy Kolbuszowa”
- 27.11.2024
Uprzejmie informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do projektu pod nazwą „Podniesienie jakości edukacji we wszystkich szkołach podstawowych z terenu gminy Kolbuszowa”, którego realizatorem jest Gmina Kolbuszowa wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego „NIL”. Projekt ma na celu podniesienie jakości edukacji i wyrównywanie szans edukacyjnych we wszystkich szkołach podstawowych z terenu gminy Kolbuszowa.
Będzie on wdrażany w:
Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kolbuszowej,
Szkole Podstawowej Nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Kolbuszowej,
Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Kolbuszowej Górnej,
Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Widełce,
Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupnie,
Szkole Podstawowej im. Kpt. Józefa Batorego w Weryni,
Szkole Podstawowej im. Janka Zawiszy w Przedborzu,
Szkole Podstawowej im. Andrzeja Jadach w Zarębkach,
Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Bukowcu,
Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie.Wszystkie publiczne szkoły podstawowe z terenu gminy Kolbuszowa wyposażone zostaną w mobilne multimedialne pracownie językowe.
#Projekt przewiduje także sporo szkoleń zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.
Nauczyciele prowadzący zajęcia językowe wezmą udział w szkoleniu w zakresie nauczania języka angielskiego w oparciu o nowe materiały dydaktyczne oraz formy pracy wynikające z możliwości jakie dadzą zakupione w ramach projektu pracownie multimedialne,
Uczniowie będą nabywać i rozwijać kompetencje kluczowe w zakresie porozumiewania się w języku angielskim z naciskiem na rozwijanie kompetencji komunikacyjnych,
Nauczyciele wezmą udział w szkoleniu z zakresu cyberbezpieczeństwa, w tym cyberprzemocy w szkole, a także w szkoleniach z zakresu: nauczania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz pracy z uczniem zdolnym.
Ponadto w każdej ze szkół powołany zostanie szkolny lider bezpieczeństwa.
Opracowana zostanie innowacja pedagogiczna w zakresie nauczania języka angielskiego, oparta o pracę w laboratoriach językowych i wdrożona od 2026 roku we wszystkich szkołach podstawowych z terenu gminy Kolbuszowa.
Przygotowane zostaną plany pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz uczniem zdolnym, a także materiały do diagnozowania i metody pracy, które zostaną wdrożone w każdej ze szkół objętych wsparciem.
Cel projektu:
Realizacja kompleksowego programu rozwojowego, ukierunkowanego na podniesienie jakości edukacji i wyrównywanie szans edukacyjnych we wszystkich szkołach podstawowych z terenu gminy Kolbuszowa, prowadzących kształcenie ogólne na poziomie podstawowym w oparciu o indywidualnie zdiagnozowane potrzeby/problemy w tych szkołach w kontekście grup docelowych w okresie trwania projektu tj. od dnia 01.08.2024 r. do dnia 31.08.2026 r.
Rezultaty:
-zakup 10 mobilnych multimedialnych pracowni językowych,
-nabycie kompetencji zawodowych przez min. 180 nauczycieli,
-nabycie kompetencji kluczowych w zakresie porozumiewania się językiem obcym przez 560 uczniów.
Wartość projektu: 1 474 056,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 252 947,60 zł
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
- 26.11.2024
Dzień 15 listopada został w tym roku ogłoszony ŚWIATOWYM DNIEM TABLICZKI MNOŻENIA. Obchody tego święta zainicjował w 2011 roku Andrzej Grabowski, autor gier edukacyjnych. Tabliczka mnożenia to kluczowa umiejętność matematyczna, która przydaje się w codziennym życiu, a często bywa zapomniana.
W tym dniu w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Z tej okazji przeprowadzony został konkurs wśród uczniów klas 3 - 8, który przygotowała i przeprowadziła Julia Nowak, uczennica klasy ósmej. Osoby, które najlepiej i najszybciej rozwiązały zadania zostały wyróżnione w trzech kategoriach wiekowych.
Światowy Dzień Pluszowego Misia u przedszkolaków
- 25.11.2024
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
Miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki w których w roli głównej występują misie są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia. Z tej okazji przedszkolaki uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów, na koniec wykonały ciekawe prace plastyczne.
5
Sukces naszych ósmoklasistów
- 25.11.2024
Dnia 21 listopada reprezentacja naszej szkoły, w skład której weszli: Julia Nowak oraz Bartłomiej Blat wzięła udział w XIII Gminnym Konkursie „Śladami Polskich Noblistów”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Bukowcu.
Zadaniem uczestników było rozwiązać test wiedzowy o życiu i twórczości Władysława Stanisława Reymonta. Nasi ósmoklasiści zajęli zaszczytne III miejsce. Gratulujemy sukcesu.
Sukces literacki uczennicy z klasy III
- 25.11.2024
Z radością informujemy, że uczennica z klasy III naszej Szkoły - Oliwia Koń, otrzymała wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Literackim pt. „ Uzdrawiający Krajobraz”, organizowanym dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z okazji Dnia Krajobrazu 2024. Przedmiotem konkursu było napisanie krótkiej bajki, z której miało wynikać, w jaki sposób konkretny krajobraz uzdrowił kogoś lub jak ktoś uzdrowił jakiś zniszczony, czy zdewastowany krajobraz.
Celem tego literackiego wydarzenia było zwrócenie uwagi na wartość krajobrazów jako otaczających nas przestrzeni, która może nas uzdrawiać, ale jednocześnie, którą i my potrafimy uzdrowić, czy naprawić – po zniszczeniach i destrukcji dokonanej przez cywilizację człowieka.
Do organizatora konkursu napłynęło 109 prac, spośród których bajka Oliwii Koń, została wyróżniona. W ten sposób jury konkursu doceniło talent i twórczość naszej uczennicy, która wykazała się pomysłowością i kunsztem literackim. Osiągnięcie trzecioklasistki stanowi inspirację dla uczniów naszej Szkoły, motywując ich do udziału w konkursach i podejmowaniu dodatkowych aktywności. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zachęcamy do zapoznania się z treścią dostępnej pod linkiem: https://ekoskop.pl/2024/11/18/uzdrawiajacy-krajobraz/, nagrodzonej bajki autorstwa naszej Uczennicy: pt. „Wytrwałość i natura” (godło: „Aksamitka”). Poniżej zamieszczamy fragment dzieła:
„Pewien Felek z piątej klasy miły i zadbany
wśród kolegów, koleżanek był bardzo lubiany.
Do swej szkoły podstawowej chodził na piechotę,
a czasami też rowerem, jeśli miał ochotę.
Lubił czytać i rysować, uczył się wytrwale,
a i liczyć coś w pamięci umiał doskonale.
Miał kolegę, Marcelego, co bardzo dokuczał.
Czy to młodszych, czy to starszych- na źle ich pouczał.
Psuł i psocił, gdzie się zjawił, coś gdzieś porysował.
Kwiatki, drzewka i trawniki ciągle dewastował.
Niszczył gniazda różnym ptakom, straszył psy i koty.
Kopał dołki na boisku, nawet łamał płoty. [...]”
1
Dzień praw dziecka w przedszkolu
- 20.11.2024
20 listopada to wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konstytucji o prawach dziecka. Jest to moment w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia o prawach dziecka z wykorzystaniem ciekawych materiałów edukacyjnych oraz odbyły się rozmowy na temat praw dziecka. Przedszkolaki oglądnęły film edukacyjny pt. "Prawa dziecka"., a następnie kolorowały obrazki z wybranymi przez siebie prawami. Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenia sobie w sytuacjach naruszenia własnych praw.
8
Edukacja z wojskiem
- 18.11.2024
W dniu 14 listopada uczniowie klas 4-7 wzięli udział w programie "Edukacja z wojskiem. Edycja II". Zasadniczym celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem.
Przeprowadzone szkolenia połączyły teorię i praktykę. Zawierały treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.
Tematyka ta jest bardzo ważna i potrzebna, jednak mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy jej musieli zastosować w praktyce.
5
Drużynowe Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym dziewcząt
- 18.11.2024
14 listopada odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym dziewcząt. Rozgrywki były prowadzone w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej czyli klasy VII i VIII. Naszą szkołę reprezentowały Julia Nowak i Zuzanna Dypa.Po eliminacjach nasze reprezentantki zakwalifikowały się do finału. W meczu finałowym uległy reprezentacji SP Kupno i zajęły drugie miejsce.
Przedszkolaki na warsztatach kulinarnych w ZSA-E w Weryni
- 15.11.2024
Dzięki uprzejmości mamy naszego Piotra - pani Ewy Serafin, która zaproponowała nam udział w warsztatach kulinarnych w swojej szkole, dzieci przedszkolne mogły przeżyć nowe doświadczenie. Już od progu witała nas pani Monika Chrząstek i pod jej kierunkiem i przy pomocy uczennic szkoły, dzieci wykonywały powierzone zadania. Robiły dyniowe bułeczki, ryżowo-czekoladowe ciasteczka i deserki z witaminą C. Pani Monika w bardzo miły i serdeczny sposób podchodziła do dzieci i wyjaśniała, co należy robić. Na koniec nastąpiła smakowita degustacja. Bardzo nam było miło, kiedy pani Monika pochwaliła nasze dzieci, za zachowanie podczas zajęć. Dużą rolę w organizacji odegrali również rodzice naszych dzieci - bardzo dziękuję im za pomoc.
10
Wycieczka do Teatru Maska na spektakl “Brzydkie Kaczątko”
- 15.11.2024
12 listopada uczniowie klas I –III mieli okazję zobaczyć, w Teatrze Maska w Rzeszowie, spektakl pt. “Brzydkie Kaczątko”. Przedstawienie na motywach baśni H. Ch. Andersena jest poetycką historią o tolerancji oraz akceptacji siebie i innych. Opowieść toczy się w bajkowym, pełnym ptasich piór świecie. Fantastyczne stroje i scenografia są dopełnieniem pięknej historii. Wspaniała gra aktorów sprawiła, że dzieci z uwagą śledziły losy kaczątka i jego drogę do samoakceptacji i szczęścia. Ten wzruszający spektakl o sile marzeń, pragnieniu akceptacji i uznania, to piękna lekcja tolerancji. Tego, że „inny ”nie znaczy brzydki i gorszy oraz tego, że każdy pragnie czuć się ważny i potrzebny. Gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że przedstawienie zostanie w pamięci uczniów na długo.
2
Święto Niepodległości w parafii
- 15.11.2024
Dnia 10 listopada przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność zaprezentować lokalnej społeczności przygotowany program artystyczny z okazji Dnia Niepodległości w Parafii p.w. Św.Maksymiliana Kolbe w Weryni. Program ten przypomniał nam kluczowe wydarzenia z naszej historii, trudne drogi do wolności i postawy bohaterów, którzy w najcięższych chwilach walczyli o to, by Polska była wolna i niepodległa. W atmosferze pełnej zadumy i refleksji mogliśmy poczuć dumę z naszej historii oraz odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci o niej.
34
Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole
- 15.11.2024
Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze dla każdego Polaka święto patriotyczne. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. 11 listopada to dzień szczególny, bowiem nie tylko przypomina nam o wielkiej euforii, kiedy Polska znów była wolna, ale zwraca również uwagę na powszechną prawdę, że wolność nie jest czymś trwałym, danym raz na zawsze, dlatego każdego dnia mamy dbać o naszą Ojczyznę.
Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, podczas której wystąpiła grupa przedszkolna, prezentując piękny, patriotyczny taniec z białymi i czerwonymi różami oraz wiersze patriotyczne.
Nad wszystkim czuwała pani Danuta Żądło.
W drugiej części uroczystości zaprezentowali się uczniowie klasy 7. Przygotowali oni przedstawienie, które przeniosło widzów do roku 1918 do polskiej rodziny, w której ojciec poszedł na wojnę. Miało to na celu pokazanie, jak trudna jest rozłąka, ale przede wszystkim, że należy dbać o to, że można żyć i uczyć się w wolnym, niepodległym kraju. Nad przygotowaniem uczniów i opracowaniem akademii pracowały Pani Magdalena Wiącek i Sylwia Kosiorowska.
W uroczystości wziął też udział szkolny chór pod kierownictwem pani Sylwii Opalińskiej – Starzec, który zaprezentował pieśni i piosenki o treści patriotycznej.
63
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
- 15.11.2024
Dzień Zdrowego Śniadania jest obchodzony corocznie 8 listopada. W tym dniu warto zwrócić uwagę na ten jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia oraz zastanowić się, co powinno posiadać pełnowartościowe śniadanie. Dzień Zdrowego
Śniadania jest także odpowiedzią na rosnący problem otyłości wśród dzieci. Jedząc odpowiednie porcje i właściwe produkty, dbamy także o nasze samopoczucie. Warto zwrócić także uwagę na drugie śniadanie, które dzieci spożywają w szkole.
W naszej szkole wzorowo podjęliśmy temat. Efekty widać na zdjęciach.
Nie zapomnij o śniadaniu, a podołasz w szkole każdemu wyzwaniu!!!
13
Pasowanie na przedszkolaka
- 12.11.2024
Pasowanie na przedszkolaka to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. Dzieci po raz pierwszy zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Następnie Pan Dyrektor dokonał uroczystego pasowania. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplom, medal oraz słodkości. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.
5
Dzień Postaci z Bajek
- 12.11.2024
5 listopada to dzień urodzin Walta Disneya. Tego samego dnia w wielu krajach, w szkołach i innych instytucjach obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. Ideą święta jest przypomnieć jak ważną funkcję w naszym życiu pełnią bajki – rozwijają wyobraźnię, pomagają uporać się z trudnościami, prezentują właściwe sposoby postępowania.
Na tą ważną tematykę postanowił zwrócić uwagę Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej z Weryni wraz z opiekunami. Uczniowie przyszli do szkoły przebrani za postacie z bajek, a zarząd SU zorganizował fotobudkę wykorzystując szkolny sprzęt fotograficzny z projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie z różnych klas chętnie wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia z przyniesionymi rekwizytami. Wyznaczeni uczniowie starszych klas udali się do grup przedszkolnych, gdzie czytali dzieciom bajki w ramach reallizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzień zakończyliśmy w pogodnych nastrojach.
M. Szpyt, psycholog szkolny.
77
Przedszkolaki w kwiaciarni
- 05.11.2024
Praca z kwiatami jest satysfakcjonująca, ciekawa, różnorodna i daje wiele możliwości rozwoju oraz kontaktu z ludźmi. Aby uwrażliwić dzieci na ich piękno w jeden ze słonecznych, jesiennych dni wybraliśmy się do pobliskiej kwiaciarni gdzie pracuje mama naszej Hani.
Już przed wejściem mieliśmy możliwość podziwiania pięknych kompozycji kwiatowych.
W kwiaciarni zachwyciło nas całe mnóstwo kwiatów, zapachów, stroików. Pani Agnieszka wszystkie nam pokazywała, w ciekawy sposób o nich opowiadała, a na koniec obdarowała pięknymi goździkami. Serdecznie dziękujemy.
Przedszkolaki na warsztatach kulinarnych z Seniorkami
- 28.10.2024
Bardzo ważna w naszej pracy jest współpraca ze środowiskiem lokalnym zwłaszcza Seniorkami z KGW w Weryni. Pamiętając o przypadającym w październiku ich Święcie nasze przedszkolaki śpieszyły z życzeniami. Pani przewodnicząca Maria Opalińska zaprosiła nas z tej okazji do weryńskiego Domu Kultury na zajęcia kulinarne - robienie proziaków. Panie Seniorki bardzo miło nas powitały i zaprosiły do pracy. Dzieci poznały sposób wykonania tych apetycznych placuszków. Podczas pieczenia pani Marysia z biblioteki czytała bajkę, śpiewaliśmy piosenki i nastąpiła degustacja. Proziaki bardzo nam smakowały.
Wszyscy złożyliśmy Paniom serdeczne życzenia. Paniom Seniorkom bardzo dziękujemy i jeszcze raz życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności
9
Powiatowe biegi przełajowe szkół podstawowych
- 25.10.2024
23 października 2024 r. odbyły się powiatowe biegi przełajowe szkół podstawowych. Zawody odbywały się na stadionie sportowym w Kolbuszowej.
Uczeń naszej szkoły Jan Sajdak startował w kategorii klas szóstych w biegu na 800m. Po zaciętej walce zajął drugie miejsce i awansował do zawodów rejonowych, które odbędą się w kwietniu 2025 r. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Sławię Cię, Ziemio Ojczysta pieśnią i piosenką w Majdanie Królewskim
- 24.10.2024
23 października 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim miał miejsce kolejny już Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotyczno - Religijnej "Sławię Cię, Ziemio Ojczysta pieśnią i piosenką". Konkurs przyciąga utalentowanych, młodych artystów z całego województwa. Można się delektować pięknymi wykonaniami, ślicznymi aranżami muzycznymi, a przede wszystkim niezwykłymi interpretacjami utworów o charakterze patriotycznym i religijnym. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowała Malwina Zielińska z klasy 3. Malwinka wykonała utwór Warto dla jednej miłości żyć. Komisja konkursowa postanowiła przyznać Malwince wyróżnienie. Konkurencja była spora, bo w kategorii wiekowej klas 3-5 było aż 15 wykonawców, którzy także bardzo się starali perfekcyjnie wykonać wybrany przez siebie utwór. Cieszymy się z sukcesu Malwinki i życzymy dalszych urzekających wykonań, które będą budziły pozytywne emocje.
Opiekun - Sylwia Opalińska - Starzec
Malwince i Pani Sylwii życzymy dalszych sukcesów!
Jan Sajdak nowym Radnym Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kolbuszowej
- 24.10.2024
Wręczeniu podziękowań za pracę w Młodzieżowej Rady Gminy Kolbuszowa i wręczeniu nominacji na nową kadencję była poświęcona I sesja samorządu młodzieży z terenu Miasta i Gminy Kolbuszowa, która odbyła się w środę, 23 października.
Każda szkoła byłą reprezentowana przez wybranych przez siebie uczniów, którzy wchodzą w skład Młodzieżowej Rady w sposób proporcjonalny. Weryni przypada jeden mandat, który w latach 2022 – 2024 starannie wykonywał Arkadiusz Mazur. W nowej kadencji Szkołę Podstawową im. kpt Józefa Batorego w Weryni będzie reprezentował Jan Sajdak, uczeń klasy VI. Nominację odebrał z rąk zastępcy burmistrza MiG Kolbuszowa Krzysztofa Wójcickiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej, Jana Fryca. Przewodniczącą w nowej kadencji została Izabela Łach z SP Widełka. Opiekunem uczniów jest Przewodniczący Komisji Oświaty przy Radzie Miejskiej, Tomasz Chlebek.
Młodzieżowa Rada Miejska wspiera samorząd w realizacji zadań własnych, w tym przede wszystkim kierowanych do młodzieży, jak promowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie zainteresowań i pasji, promowanie idei samorządności i wiedzy o samorządzie. Życzymy Jankowi owocnej pracy i godnego reprezentowania szkoły na forum gminy!