Czy przedszkolaki wiedzą co to jest bank?
- 24.06.2024
Pani Dorota Kucper - pracownik Banku Spółdzielczego, a prywatnie mama naszej Kingi, przeprowadziła dla dzieci ciekawe warsztaty na temat funkcjonowania banku. Wydawać by się mogło, że to zbyt trudny temat dla małych dzieci, jednak wzbudził duże zainteresowanie. Wynikało to z formy i sposobu przekazywania informacji. Informacje te przekazywane na sucho również nie byłyby tak ciekawe. Jednak pani Dorota wie jak temu zaradzić - przyniosła mnóstwo pieniędzy, liczarkę która je liczyła, kalkulator, a ponadto bajki, kalambury, zagadki oraz film edukacyjny. Wszystko przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Dostaliśmy nawet fajne upominki. Bardzo dziękujemy pani Dorocie.
2
Przedszkolaki na Pikniku Misyjnym "Tańcz przed Panem" w Rzeszowie
- 17.06.2024
Dzieci ze starszej grupy przedszkolnej wzięły udział w konkursie organizowanym przez Siostry Serafitki z Przedszkola Publicznego z oddziałami integracyjnym w Rzeszowie zdobywając III miejsce. Znajdując się w grupie laureatów zostaliśmy zaproszeni do Rzeszowa na prezentację tańca i udział w Pikniku Misyjnym, w sobotę 15 czerwca. Podczas niego mogliśmy skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla dzieci, ale także dla rodziców, którzy czuwali wraz z wychowawczynią nad bezpieczeństwem podczas zabaw. Były dmuchańce, zabawy prowadzone przez animatorów, malowanie twarzy, licytacje, mnóstwo łakoci, a także zestawy obiadowe. Dzieci otrzymały duże torby z nagrodami rzeczowymi, a dla przedszkola otrzymaliśmy wysoką nagrodę finansową.
Serdeczne podziękowanie składamy Burmistrzowi Kolbuszowej za pomoc w organizacj transportu grupy do Rzeszowa.
5
Podróż do przeszłości
- 12.06.2024
12 czerwca klasa V wybrała się na klasową wycieczkę do Osady Słowiańskiej w Stobiernej. Była to prawdziwa podróż w czasie. Najpierw przewodnik oprowadził uczniów po Osadzie i opowiedział o życiu w średniowieczu: domach, ubiorze, jedzeniu, polowaniu, uzbrojeniu i wojnach. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach kuni średniowiecznej, podczas których wypiekały średniowieczne podpłomyki serwowane z powidłem śliwkowym. Kolejnym punktem programu był średniowieczny tor przeszkód. Nasi uczniowie wykazali się świetną kondycją i sprawnością fizyczną. Każde dziecko zakładało kolczugę i biegło wzdłuż toru, pod dybami, po schodach na wieżę i z powrotem. Nie lada atrakcją okazała się nauka strzelania z łuku. Mamy naprawdę dobrych łuczników! Wycieczka zakończona została wspólnym posiłkiem. Podczas wszystkich aktywności dzieciom towarzyszył kot Karol, który wzbudzał ogromną sympatię u dzieci.
S. Przybyło
25
English Tea Time - angielski podwieczorek klasy V
- 10.06.2024
W czerwcu klasa V poznawała na języku angielskim słownictwo związane z przyrządzaniem posiłków. Podsumowaniem zdobytych wiadomości i umiejętności było przygotowanie wraz z wychowawczynią angielskiego podwieczorku. Na początku uczennica Oliwia przedstawiła informacje na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej, następnie uczniowie udali się do kuchni gdzie zostali podzieleni na trzy drużyny: przygotowującą stół, przyrządzającą malutkie kanapeczki i wypiekającą tradycyjne angielskie ciasteczka SCONES. Kiedy wszystkie przekąski były gotowe uczniowie zasiedli do stołu i skonsumowali podwieczorek zgodnie z rytuałem: kanapeczki, scones z dżemem truskawkowym i ciasto, do picia oczywiście herbata. Po pysznym podwieczorku uczniowie mieli sporo sprzątania. Oczywiście każdy brał udział w zmywaniu i wycieraniu naczyń.
S. Przybyło
8
Wyjazd do stadniny koni
- 10.06.2024
7 czerwca klasy I – III wzięły udział w wycieczce do stadniny koni w Majdanie Królewskim. Był to nie tylko wyjazd edukacyjny, ale również integrujący dzieci poprzez wspólną zabawę. Uczniowie dowiedzieli się podczas niego jak należy dbać o konie, żeby utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu. Mieli możliwość samodzielnie zająć się czesaniem i karmieniem tych pięknych zwierząt. Najbardziej oczekiwaną chwilą, przez większość dzieci, była możliwość konnej przejażdżki pod okiem instruktorek. Na zakończenie wspólnego pobytu każdy zjadł ze smakiem kiełbaskę z ogniska. Wycieczka była udana, dostarczyła wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
36
II miejsce w konkursie "Bezpiecznie na wsi mamy..."
- 07.06.2024
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego była organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Konkurs ogłoszony był pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Tematem konkursu jest popularyzowanie zasad bezpiecznej pracy oraz zaleceń prewencyjnych, stanowiących merytoryczną treść projektu KRUS „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”. Projekt integruje wszystkie dotychczasowe formy oddziaływania prewencyjnego KRUS, takie jak: kampanie, szkolenia, konkursy, stoiska informacyjno-prewencyjne, publikacje, działania na rzecz właściwej produkcji i dystrybucji bezpiecznych środków stosowanych w rolnictwie oraz sprzętu i odzieży ochronnej dla rolników.
W konkursie tym naszą szkołę reprezentowali: Agata Reguła, Antoni Rydzy, Mikołaj Rams, Wiktor Starzec, Piotr Krajewski, Franciszek Maciąg.
Wiktor Starzec zdobył II miejsce – gratulujemy!!! Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.
Wszystkim życzymy wielu dalszych sukcesów.
Serdeczne podziękowania składamy nauczycielom, którzy pracowali z uczniami.
"Warto być dobrym."
- 07.06.2024
6 czerwca odbył się wiosenny zjazd Szkolnych Kół Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice mocno zaangażowane w działalność charytatywną: Julia Nowak i Bernadeta Rumak. Głównym prelegentem zjazdu był ks. Sebastian Picur – znany jako ,,ksiądz z tiktoka”. Tematem jego wystąpienia było realne miłosierdzie obecne w Internecie. Znany z internetowej aktywności ewangelizacyjnej duchowny przypomniał, że warto być dobrym i pomagać – zarówno w małych jak i wielkich rzeczach. Zwrócił także uwagę na fakt, że trzeba rozwijać relację z Panem Bogiem, ponieważ ona wpływa na naszą relację z innymi ludźmi. Podkreślił także rolę informowania w Internecie o tych działaniach, aby w ten sposób pokazać ludziom, że można być dobrym i wrażliwym. Podsumowania spotkania dokonał dyrektor rzeszowskiej Caritas ks. Piotr Potyrała.
XXI Konkurs Plastyczny „W stulecie…”
- 07.06.2024
Lasy Państwowe przeżywają w tym roku wyjątkową rocznicę. Z tej okazji po raz kolejny wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kolbuszowej zorganizowało XXI edycję Konkursu Plastycznego. Tegoroczna tematyka - „W stulecie…” nawiązywała do setnej rocznicy istnienia Lasów Państwowych i miała zwrócić uwagę młodych artystów na cykl życia lasu i ciągłość jego trwania w różnych fazach rozwoju.
Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o otaczającym nas środowisku, rozwijanie zainteresowań artystycznych wśród dzieci i młodzieży, a także kształtowanie świadomości przyrodniczej. Konkurs skierowany był do dzieci ze szkół podstawowych klas 4-6 z powiatu kolbuszowskiego oraz terenu działania Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Na konkurs wpłynęło aż 241 prac z 35 różnych szkół podstawowych. Główna Komisja Konkursowa zdecydowała, że pośród wyróżnionych znalazł się nasz uczeń – Paweł Rząsa. Udział w tym konkursie wzięły również: Martyna Wesołowska i Zuzanna Dypa - dziękujemy za wasze chęci.
Pawłowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
O życiu oraz posłudze kapłańskiej i misyjnej Biskupa Jana Ozgi
- 06.06.2024
W dniu 6 czerwca został rozstrzygnięty IV Powiatowy Konkurs „O życiu oraz posłudze kapłańskiej i misyjnej Biskupa Jana Ozgi - Patrona Szkoły Podstawowej w Woli Raniżowskiej” Pod honorowym patronatem Wójta Gminy Raniżów mgr inż. arch. Władysława Grądziela.
Naszą szkołę, w kategorii III – lapbook „Biskup Jan Ozga – misje w Afryce”- klasy VII – VIII, reprezentowali Julia Nowak i Wojciech Turbak. Wojciech zdobył wyróżnienie.
Serdecznie dziękujemy naszym przedstawicielom za udział w tym konkursie, a wyróżnionemu Wojtkowi serdecznie gratulujemy.
4
Ostatnia sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej XII kadencji
- 06.06.2024
Dnia 05 czerwca 2024 miało miejsce ostatnie zebranie Rady Młodzieżowej. Przedstawiciele poszczególnych szkół wraz z opiekunami wzięli udział w miejskiej grze mającej na celu lepsze poznanie Kolbuszowej. Mieliśmy okazje odwiedzić tutejsze urzędy i poznać specyfikę ich pracy. Przedstawiciel naszej szkoły Arkadiusz Mazur wraz ze swoją drużyną zajął I miejsce, konkurenci również zaciekle walczyli o podium. XII kadencja dobiegła końca wszyscy przedstawiciele całe dwa lata dumnie reprezentowali swoje placówki.
Sukces naszej uczennicy
- 06.06.2024
4 czerwca, podczas gali finałowej XIII edycji Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, która odbyła się w Zespole Szkół w Jeżowem, uczennica klasy 8 naszej szkoły, Justyna Bańka, otrzymała nagrodę, jako laureatka tego konkursu. Justyna zdobyła wyróżnienie w kategorii – proza. Sukces ten cieszy tym bardziej, iż jej opowiadanie zostało zauważone i docenione pośród ponad 100 prac nadesłanych w tej edycji konkursu.
Serdecznie gratulujemy Justynie i życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy Pani Magdalenie Wiącek za pracę i wsparcie.
Charytatywny kiermasz ciast
- 05.06.2024
4 czerwca, w naszej szkole, odbył się kiermasz ciast. Zebrane pieniądze przeznaczymy na cel charytatywny. Dziękujemy wszystkim za przyniesione ciasta i ciasteczka, i wszystkim, którzy je kupowali. Opiekunom Szkolnego Koła Caritas i jego Wolontariuszom dziękujemy za pracę.
Dzień Dziecka w przedszkolu
- 05.06.2024
Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W naszym przedszkolu tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Były tańce, zabawy z chustą, malowanie kredą, kolorowe balony, przechodzenie przez tunel i wiele innych niespodzianek. To był wspaniały dzień, co można zobaczyć na zdjęciach poniżej
15
Turniej Rummicuba
- 05.06.2024
Dnia 29 maja trzy uczennice klasy 6: Milena Nabożny, Martyna Wesołowska oraz Pola Kardyś pod opieką nauczyciela wzięły udział w I Kolbuszowskim Turnieju Szkół Podstawowych w Rummikub, ktory odbył się w Szkole Podstawowej w Przedborzu. Rozgrywki trwały od godz. 8.00 do 14.00. Dziewczyny w tym czasie stoczyły wiele pasjonyjących rozgrywek i w klasyfikacji ogolnej zajęły 16,18 oraz 22 miejsce. Organizatorzy zagwarantowali dobrą zabawę, emocjonujące rozgrywki, serdeczną atmosferę i ogrom radości!
Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie transportu.
Olimpiada Sportowa Przedszkolaków
- 05.06.2024
Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły po raz kolejny udział w Olimpiadzie Sportowej przedszkolaków. Impreza ta odbyła się na stadionie sportowym w Kolbuszowej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w konkurencjach: slalom z piłką pomiędzy pachołkami, celowanie piłką nożną do bramki, czołganie się w tunelu, bieg z taczkami i piłeczką. Ten dzień dostarczył dzieciom niepowtarzalnych przeżyć towarzyszących sportowej zabawie oraz wiele radości. Ponieważ wszyscy zostali zwycięzcami każdy przedszkolak otrzymał medal. Wielkie brawa dla wszystkich przedszkolaków za fantastyczną atmosferę w duchu sportowej rywalizacji.
3
GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY KLAS VII
- 03.06.2024
Dnia 28 maja 2024r. w naszej szkole odbył się IV Gminny Konkurs Matematyczny klas VII, który przygotowała i przeprowadziła pani Małgorzata Andryś. W konkursie tym brało udział 21 uczniów z siedmiu szkół naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali: Bartłomiej Baran i Antoni Biestek. Konkurs miał na celu popularyzację matematyki wśród uczniów, rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień, wskazanie praktycznych zastosowań matematyki oraz stworzenie uczniom okazji do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie tego przedmiotu. Uczniowie przez godzinę rozwiązywali test z zadaniami z arytmetyki i geometrii płaskiej i przestrzennej. Zwyciężyli ex aequo: Nikodem Grabiec - uczeń SP 2 w Kolbuszowej oraz Mateusz Koszela – również z SP 2 w Kolbuszowej. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę sponsorowaną przez Burmistrza Kolbuszowej, wydawnictwo WSiP, Radę Rodziców działającą przy naszej szkole oraz pana Emila Wilka.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy. Sponsorom natomiast serdecznie dziękujemy za wsparcie tej inicjatywy. Dziękujemy!
Wycieczka do Bochni
- 03.06.2024
28 maja klasy I – IV zwiedziły najstarszą w Polsce kopalnię soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, robi dzisiaj ogromne wrażenie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m wywołał w uczniach wiele emocji. Po zjeździe pod ziemię czekała nas przejażdżka podziemną kolejką. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, którą rozpoczęła holograficzna inscenizacja. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagały postacie na mówiących obrazach. Przewodnicy zapoznali nas z średniowiecznymi technikami wydobywczymi, zwyczajami górniczymi oraz zasadami pracy w kopalni. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Ostatnią atrakcją była podziemna przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę.
Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą a przy tym interesującą lekcją.
11
Zeszyt pożeraczy książek
- 03.06.2024
W ramach NPRCZ klasa III stworzyła w bieżącym roku szkolnym ,,Zeszyt pożeraczy książek”. Każdy z uczniów, przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku szkolnego, przeczytał, opisał i zilustrował książkę, którą chciałby polecić swoim kolegom i koleżankom z klasy. Następnie przedstawił ją na forum klasy, tym samych zachęcając do sięgnięcia po ciekawą lekturę.
15
Święto mamy w wymiarze parafialnym
- 27.05.2024
26 maja to Święto Matek. Uczciliśmy Matkę Bożą i nasze mamy występem scholi, zespołu parafialnego Jarzębinki i wierszami recytowanymi przez przedstawicieli Caritas. Wyróżnione mamy otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego dnia za poświęcony czas, a wyróżnionym mamom gratulujemy!
Wszystkim mamom życzymy zdrowia i wielu łask Bożych!
38
Festiwal małych krokodyli w mieście nad Nilem
- 23.05.2024
Jak co roku z niecierpliwością czekamy na zaproszenie od pana dyrektora Wiesława Sitki na udział w Festiwalu Małych Krokodyli w Mieście nad Nilem. Festiwal zawsze jest przygotowywany z wielkim rozmachem. Bierze w nim udział ogromna liczba dzieci z przedszkoli z całej gminy a całą imprezę prowadzi redaktor radia Leliwa pan Tomasz Łępa. Udział w niej to przyjemność bo organizatorzy zapewniają dzieciom wiele atrakcji i smakołyków ale też duże wyzwanie bo zabawy uprzedzają prezentacje konkursowe. Nasi milusińscy z grupy młodszej biorą udział w części plastyczno- wokalnej. Jako lokalni patrioci przygotowali wspólnie ze swoimi paniami pałac Tyszkiewiczów z Weryni i o Weryni też śpiewały specjalnie ułożoną piosenkę z podkładem muzycznym. Wysiłki zostały docenione i grupa młodsza zdobyła i nagrodę rzeczową i finansową. Grupa starsza dzieci 5, 6 letnie musiała zmierzyć się z trudniejszym zadaniem i przedstawiła nowatorski teatrzyk " Historia i teraźniejszość z odrobiną patriotyzmu". Zaprezentowali też ułożoną piosenkę o Weryńskiej pamule i również zdobyli I miejsce w swojej kategorii.
8