Strona główna
Kolejne działania w NPRCZ
- 22.11.2023
W dniu 21 listopada 2023 roku realizowaliśmy kolejne działania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Pani pedagog Sylwia Kosiorowska przygotowała i przedstawiła Rodzicom podczas wywiadówki prezentację na temat "Jak czytelnictwo wpływa na rozwój dzieci i młodzieży". Było ciekawie i inspirująco.
Natomiast bibliotekarz - Pan Grzegorz Zywer przygotował i przeprowadził kiermasz książek. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Czytelnictwo to ważna sprawa. Nie zapominajcie o tym!
25
Wygrana naszej zerówki w ogólnopolskim programie "Niesamowity świat higieny jamy ustnej" z marką Oral-B
- 22.11.2023
Bardzo ucieszyła nas wiadomość, że znaleźliśmy się w gronie laureatów. Wśród ogromnej liczby zgłoszonych zerówek tylko 25 z całej Polski mogło liczyć na spotkanie z higienistką w programie "Niesamowity świat higieny jamy ustnej" z marką Oral- B.
To program, dzięki któremu jeszcze bardziej zatroszczymy się o zdrowe zęby u przedszkolaków.
21 listopada odwiedziła nas higienistka stomatologiczna p. Natalia Chorzepa. Miła, serdeczna, uśmiechnięta- w bardzo interesujący sposób przeprowadziła zajęcia edukacyjne w formie warsztatów. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki od firmy Procter and Gamble (producenta marki Oral-B).
Gratulujemy przedszkolakom i ich Paniom takiego wyróżnienia!
13
Z serca dla serca
- 21.11.2023
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji charytatywnej Fundacji Z Serca dla Serca. Zebraliśmy 209 złotych i przekazaliśmy na budowę hospicjum dziecięcego.
Dziękujemy Opiekunowi Szkolnego Koła Caritas - Pani Krystynie Lis-Hanicotte za czuwanie nad zbiórką, a uczniom klasy ósmej za działania wolontariackie na rzecz dzieci, którymi opiekuje sią Fundacja Z serca dla serca.
Sukcesy w konkursie wojewódzkim "Jesienią góry są najszczersze"
- 21.11.2023
...Połoniną i doliną wędrować, piękne wspomnienia w swoim sercu chować - to tekst utworu, który przygotował zespół z naszej szkoły na wojewódzki konkurs Jesienią góry są najszczersze.16 listopada 2023 r. w Urban-lab w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w tym konkursie. Konkurs cieszy się ogromną popularnością, tym większą mamy satysfakcję, że nasi uczniowie zdobywają w nim nagrody i wyróżnienia: III miejsce w kategorii piosenka zdobył zespół muzyczny z naszej szkoły w składzie: Dagmara Mytych, Dominik Starzec i Malwina Zielińska. W kategorii plastycznej wyróżnienie zdobyła Julia Pytlak. Na konkurs wpłynęło trzy tysiące prac. Bardzo się cieszymy i gratulujemy naszym artystom.
Dziękujemy Opiekunom uczniów za pracę włożoną w ich przygotowanie i gratulujemy sukcesów!!!
Wyjazd na spektakl teatralny
- 20.11.2023
W dniu 16.11 klasy 1-4 wybrały się do MDK w Kolbuszowej, na spektakl pt." Najpiękniejsze baśnie Andersena". Dzieci miały okazję oglądać 3 baśnie, m.in. Calineczka, Krzesiwo oraz Świniopas.
Fantastyczna atmosfera spektaklu często przemieszana z realiami życia codziennego, nadaje „Baśniom Pana Andersena” specyficzny klimat przypowieści o najważniejszych dla człowieka sprawach, o dylematach życia, o ludzkich marzeniach i tęsknotach, o niegodziwości i o miłości, a także pięknie świata. Przypowieści niosącej optymistyczne przesłanie dla dzieci i dorosłych o tym, że dobro można odnaleźć w wytrwałości dążenia do celu, życzliwości dla świata, akceptacji siebie i tolerancji dla drugich, szacunku dla natury, okazywaniu współczucia i wrażliwości na cierpienia. Ciekawe efekty dźwiękowe i świetlne oraz wspaniałe stroje dodatkowo uatrakcyjniły doskonałą grę aktorską. To wszystko sprawiło, że przedstawienie na długo zostanie uczniom w pamięci.
Przedszkolaki na warsztatach kulinarnych w ZSAE w Weryni
- 20.11.2023
Z okazji Europejskiego dnia zdrowego odżywiania nasi milusińscy wzięli udział w warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół Agrotechniczno Ekonomicznych w Weryni pod kierunkiem pani profesor Agnieszki Biestek , która kierowała całym zespołem uczniów, naszych przedszkolaków no i nami- pracownikami przedszkola. Szło jej wszystko wyśmienicie, bo każdy odpowiedzialnie wykonywał powierzone zadania. Oczywiście najbardziej zapracowane były dzieci bo my- dorośli tylko im pomagaliśmy. Udało się wszystko pomimo, że posługiwały się różnymi narzędziami a nawet nożami -pod nadzorem -więc było bezpiecznie. Dzieci zrobiły pizzerinki, sałatkę owocową i dyniowe muffinki. Podczas pracy pani Agnieszka opowiadała o zdrowych potrawach, owocach oraz warzywach, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Na koniec była degustacja i docenianie walorów smakowych. Wszędzie roznosił się piękny zapach a apetyty dopisywały.
6
Turniej piłkarski „ SOKÓŁ CUP ”
- 20.11.2023
W dniu 10 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły - drużyny dziewcząt i chłopców, uczestniczyli w turnieju "Sokół Cup" zorganizowanym przez KS Sokół Kolbuszowa Dolna w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. W turnieju tym udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych z terenu Gminy Kolbuszowa. Grupy reprezentujące naszą szkołę powróciły z turnieju z medalami, dyplomami i pucharami. Dziewczęta zajęły I m-ce pokonując drużyny z SP nr. 2 w Kolbuszowej, SP nr. 1 w Kolbuszowej oraz SP w Widełce. Ponadto nagrodę dla najlepszego strzelca turnieju zdobyła Julia Nowak, a nagrodę dla najlepszego bramkarza zdobyła Wiktoria Sajdak. Drużyna dziewcząt występowała w składzie: Wiktoria Sajdak, Nicole Wójcicka, Julia Nowak, Oliwia Frysztak, Zuzanna Skrzeczewska, Bernadeta Rumak, Pola Kardyś, Amelia Kret.
Dziękujemy Panu Andrzejowi Żywcowi za zorganizowanie uczniów oraz opiekę nad nimi.
Uczniom i Opiekunowi gratulujemy sukcesów!!!
16
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
- 16.11.2023
W dniu 8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród dzieci i młodzieży, uczenia dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków oraz informowanie o konsekwencjach złej diety.
Właściwe odżywianie ma ogromne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego, w związku z czym stanowi podstawę zdrowego stylu życia. Dzięki stosowaniu się do zasad prawidłowego odżywiania zmniejszamy ryzyko wystąpienia otyłości i związanych z nią chorób, takich jak: cukrzyca typu 2, choroby serca oraz wiele nowotworów: rak okrężnicy, piersi, prostaty. Prawidłowe odżywianie wpływa również na jakość życia, poprawia wygląd; dodaje energii, zwiększając zdolność do pracy oraz ćwiczeń fizycznych i umysłowych.
Obecnie wzrasta świadomość społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania. Coraz więcej osób stara się jeść zdrowe, nieprzetworzone produkty, zamiast posiłków typu fast food. Mimo to, w dalszym ciągu wielu uczniów cierpi na nadwagę. Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania ma za zadanie pokazać, jak ważne jest zdrowe odżywianie w dzieciństwie, ponieważ wiąże się ono z prawidłowym funkcjonowaniem naszego organizmu w dorosłym życiu.
Święto to obchodzone jest na wiele sposobów. Powstają kampanie informacyjne, które dotyczą dobrych nawyków żywieniowych, prowadzone są różne warsztaty w tej tematyce, a w niektórych krajach szefowie kuchni zapraszają dzieci i młodzież do restauracji, aby pokazać im czym jest zdrowe jedzenie i gotowanie.
Nasza szkoła również obchodziła ten wyjątkowy dzień w sposób szczególny. Każda klasa od 1 do 8 przygotowała zdrowy poczęstunek, mi.n były to owocowe smoothe, sałatki, szaszłyki czy deserki. Starsze klasy przygotowały sałatki fit, wrapy, torille lub owsianki. Wszystko to dzieci zaprezentowały w formie szwedzkiego bufetu. Dzięki czemu mogły się pochwalić swoimi kulnarnymi zdolnościami, jak i spróbować zdrowych przekąsek. Również wychowawcy włączyli się do promowania zdrowego odżywania poprzez pogadanki z uczniami o prawidłowym żywieniu oraz walorach zdrowotnych owoców i warzyw.
Dziękujemy wszystkim za wielkie zaangażowanie!
45
Konkurs „Śladami Polskich Noblistów”
- 16.11.2023
Polscy Nobliści to osoby, dzięki którym o naszym kraju usłyszał cały świat. Ważne jest więc propagowanie wiedzy o nich szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków.
W związku z tym dnia 14 listopada uczniowie: Bartłomiej Baran oraz Bartłomiej Blat reprezentowali naszą szkołę w XII gminnym konkursie wiedzy „Śladami Polskich Noblistów” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Bukowcu. W tym roku był on poświęcony poetce- Wisławie Szymborskiej.
Nasza szkolna drużyna zajęła czwarte miejsce. Jesteśmy bardzo dumni z chłopców, ponieważ włożyli dużo pracy w przygotowanie się do konkursu. Zadaniami uczestników rywalizujących ze sobą było rozwiązanie szczegółowego testu wiedzy o życiu i twórczości poetki. Dodatkowo musieli się zmierzyć także z zadaniami matematycznymi powiązanymi z utworami Wisławy Szymborskiej. Poziom trudności był bardzo wysoki, dlatego cieszy nas miejsce, które zajęli nasi reprezentanci.
Dziękujemy Pani Magdalenie Wiącek za przygotowanie uczniów do konkursu.
„Tam gdzie miłość jest i dobroć, tam mieszka Bóg.”
- 14.11.2023
12 listopada 2023 roku na Mszy Świętej o godzinie 15 Parafialny Zespół CARITAS obchodził 30-lecie swojego istnienia. Uroczystość rozpoczęła się od Koronki do Miłosierdzia Bożego. Następnie uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali: ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Proboszcz Piotr Roman, oraz ks. Prałat Stanisław Wójcik – założyciel Caritasu w naszej parafii. W liturgię czynnie włączyły się członkinie PZ Caritas. Homilię wygłosił ks. dr Piotr Potyrała.
Po uroczystej Mszy świętej miało miejsce spotkanie w Świetlicy Domu Kultury w Weryni, gdzie wystąpili członkowie Szkolnego Koła Caritas. Następnie Prezes PZ Caritas - Pani Weronika Sondej przedstawiła sprawozdanie z działalności Caritasu w naszej parafii. Caritas, to organizacja wnosząca wiele dobra w naszej miejscowości. Opiekuje się osobami potrzebującymi pomocy, z życzliwością i miłością wspiera tych, którzy borykają się z różnorakimi trudnościami i potrzebami. Stąd wiele słów uznania i wdzięczności skierowanych podczas spotkania do Członkiń Parafialnego Zespołu Caritas. Dziękujemy za Ich poświęcenie, troskę i miłosierne spojrzenie na bliźnich w potrzebie. Życzymy dużo zdrowia i sił oraz potrzebnych łask do dalszej pracy.
29
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
- 14.11.2023
Dnia 9 listopada w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Tego dnia dominowały dwa kolory - biel i czerwień, które są wyrazem naszej postawy patriotycznej i podkreślają radość świętowania z odzyskania wolności.
Uroczystą akademię tradycyjnie rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy 6 przedstawili wszystkim zebranym na sali gimnastycznej przedstawienie „Szabla”, w który pragnęli przekazać, że o historii naszego kraju pamiętać należy zawsze, a Polskę trzeba mieć w sercu, bo wtedy jest się prawdziwym patriotą. Szkolny chór pod kierownictwem Pani Sylwii Opalińskiej – Starzec zaprezentował kompozycję pięknych utworów patriotycznych. Następnie wystąpiły dzieci z przedszkola, które przedstawiły widowiskowy taniec z flagami biało - czerwonymi oraz piosenkę i wiersz o naszej ojczyźnie. Atmosferę patriotyczną młodzi artyści budowali poprzez narrację i recytację oraz okolicznościowy śpiew.
Natomiast dnia 11 listopada wzięliśmy udział we Mszy Św. w intencji Ojczyzny. Po niej powtórzyliśmy program artystyczny dla parafian zgromadzonych w kościele parafialnym.
Głównym celem uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji.
82
Zajęcia plastyczne w ramach NPRCZ
- 10.11.2023
Książka, to przyjaciel człowieka. Bez wychodzenia z domu możemy przeżyć niezwykłe przygody. Biblioteka szkolna stoi przed uczniami otworem. W październiku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie uczestniczący w zajęciach kółka plastycznego odwiedzili szkolną bibliotekę i wypożyczyli książki. Po ich przeczytaniu wykonali ilustrację do wybranego fragmentu książki. Tworzyli prace plastyczne różnymi technikami próbując stworzyć obraz do przeczytanego tekstu. Powstały ciekawe, wielobarwne prace, a przeczytane książki powróciły na półki, aby służyć innym czytelnikom.
4
Sławię Cię Ziemio Ojczysta pieśnią i piosenką
- 10.11.2023
W czwartek 26 października 2023 r. w Majdanie Królewskim odbyła się prawdziwa uczta muzyczna - XXII Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej i Religijnej Sławię Cię Ziemio Ojczysta pieśnią i piosenką. Na konkurs zjechali się młodzi artyści z całego naszego województwa. Młodzi, utalentowani wokaliści prezentowali się na deskach Gminnego Ośrodka Kultury w Majdanie Królewskim, gdzie od lat w miłej atmosferze przebiega gala konkursowa. Poziom artystyczny był bardzo wysoki. Tu nie było słabych wykonań i interpretacji utworów. Każdy uczestnik wspinał się na wyżyny swoich umiejętności wokalnych. Każdy starał się oddać emocje płynące z wykonywanych utworów. Reprezentantem naszej szkoły był Antoni Biestek z klasy 7. Niestety nie udało się zdobyć nagrody, ale konkurencja była naprawdę wielka. Śliczne wykonania utworów patriotycznych i religijnych pozostaną na długo w naszej pamięci. Dla uczestników konkursu to wielkie wyróżnienie móc startować w takim przeglądzie. Słuchanie innych wykonawców było niezwykle inspirujące, a wielokrotnie wzruszające i zachwycające. Oby więcej takich konkursów. Antkowi życzymy udanych występów w następnych konkursach.
Pasowanie na Przedszkolaka
- 03.11.2023
To pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. Dzieci po raz pierwszy zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne na szerszym forum. Następnie złożyły uroczyste ślubowanie, a Pan Dyrektor dokonał uroczystego pasowania. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplom, medal i słodkości.
Nowym, pełnoprawnym Przedszkolakom życzymy, żeby dobrze czuły się wśród nas, pięknie rozwijały swoje umiejętności i nie bały się pytać.
Paniom Przedszkolankom życzymy sił do ciężkiej pracy, którą trzeba wkładać w edukację nie tylko przedszkolną, ale na każdym poziomie nauczania.
POWODZENIA!!!
6
Szkolny Konkurs Ortograficzny
- 31.10.2023
Dnia 16 października został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii” dla klas V- VIII.
Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności ortograficznych oraz kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy.
Uczestnicy napisali dyktando pełne „pułapek” ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce.
Wyniki konkursu:
Tytuł Mistrza Ortografii otrzymali:
I miejsce – Julia Nowak kl.7
II miejsce – Wojciech Mazur kl.7
III miejsce – Zuzanna Skowron kl.6
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Spotkanie z Siostrą Michalitką
- 31.10.2023
dniu 30 października w naszej szkole odbyło się spotkanie zatytułowane „ Welon, fura i brawura”, w którym uczestniczyły klasy od 4 do 8. Bohaterem tego spotkania była siostra Karina Pawłowska ze Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła zwanego Michalitkami. Siostra sama nazywała siebie „Petardą”. I jak się okazało po spotkaniu, ten przydomek pasował do niej idealnie, ponieważ energią i wigorem jaki posiadała „zaraziła” całą szkolną społeczność.
Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, a sama siostra zapowiedziała, że będzie to katecheza w innej formie. Zgromadzonym na sali dzieciom opowiedziała w piękny sposób o swoim powołaniu, o obecności Boga w jej życiu i o swojej duchowej służbie. Zachęcała wszystkich uczniów, aby byli otwarci na Boga, aby żyli w przyjaźni ze swoim Aniołem Stróżem oraz aby nie bali się marzyć o wielkich rzeczach, bo one mogą się spełnić. Siostra Karina dodatkowo posiada wielką pasję jaką jest taniec, dlatego spotkanie było przeplatane bardzo żywiołowymi układami tanecznymi. Dzieci śpiewały i chwaliły Boga również w tańcu. Spotkanie okazało się wspaniałą lekcją religii, a dodatkowo wszyscy jeszcze cudownie się bawili.
Siostrze Karinie Pawłowskiej składamy serdeczne „Bóg zapłać” za tak wielkie świadectwo wiary, którego mogliśmy doświadczyć.
108
Audycje muzyczne z Filharmonią Podkarpacką
- 30.10.2023
W dniu 30 października 2023 roku rozpoczęliśmy w szkole nowy sezon spotkań z muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Przed nami audycje muzyczne, w których poznamy instrumenty świata, odbędziemy podróż do krainy świętego Patryka, wspólnie zakolędujemy, będziemy się kołysać w rytm samby, poznamy muzyczny język miłości, spotkamy legendy rocka, zapoznamy się z pięknem naszych tańców narodowych i na koniec zabłyśnie nam majowa jutrzenka.
Z pewnością będzie ciekawie, inspirująco, baaardzooo muzycznie!
2
Europejski Dzień Seniora - Seniorki czytają przedszkolakom
- 26.10.2023
20 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Seniora. Z tej okazji przedszkolaków odwiedziły Seniorki z naszej miejscowości panie - Maria Opalińska, Grażyna Pupa i Justyna Zawadzka. W pięknych, odświętnych strojach prezentowały się zjawiskowo. Przeczytały dzieciom bajki, rozmawiały z dziećmi, słuchały piosenek. Bardzo miło spędziliśmy razem czas. Wszystkim Seniorom życzymy szczęścia, zadowolenia, uśmiechu, wysokiej emerytury, a szczególnie dużo zdrowia.
5
„Zrób sobie przerwę na czytanie”
- 23.10.2023
#przerwanaczytanie
Przerwa na czytanie to akcja ogólnopolska realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W tym roku jest realizowana już po raz czwarty. Skierowana jest do placówek oświatowych każdego typu z całego świata znajdujących się w Polsce oraz współpracujących z nimi placówek partnerskich mieszczących się poza granicami Polski. Celem akcji jest m in.
– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
– integracja środowiska lokalnego;
– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Dnia 10 października do tej inicjatywy włączyła się też nasza szkoła. Uczniowie ze starszych klas przynieśli ze sobą swoje ulubione książki, które czytali na przerwie. Klasy od 1 do 3 zebrały się w szkolnej świetlicy i tam wspólnie pod czujnym okiem p. Moniki Psoty czytali wybraną przez nią książkę. Natomiast uczniowie klasy piątej odwiedzili przedszkole, gdzie przeczytali bajkę z morałem: „Nie otwieraj drzwi nieznajomym”.
Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony uczniów. Cześć z nich zadeklarowała, że będzie spędzać z książką jeszcze więcej przerw.
13
Przedszkolaki w weryńskiej Izbie Pamięci
- 20.10.2023
Jak żyli ludzie w dawnych czasach, jakich narzędzi używali, jak się odżywiali i czy ich praca była ciężka? Na te i jeszcze wiele innych pytań mogliśmy zdobyć odpowiedzi, dzięki gościnności pani Weroniki, przewodniczącej Caritasu. Mieliśmy możliwość zasiąść w dawnych szkolnych ławkach i dowiedzieć się jak wyglądała nauka.
Pani Weronika przeprowadziła też opowiadanie o tym, jak ludzie pozyskiwali chleb, począwszy od uprawy roli, poprzez siew ręczny, zbieranie zboża sierpem i kosą, młócenie cepami, mielenie w żarnach lub w młynie, po wypiek w domowym chlebowym piecu. Dzieci poznały wiele nowych wyrazów, zdobyły dużo wiadomości. Były też zabawy i piosenki, z jakimi bawiły się kiedyś dzieci.
7