4.01.2023r. wieczorną porą spotkali się ci, którzy dbają o rozwój i dobre funkcjonowanie naszej małej Ojczyzny – Weryni. Spotkanie zorganizowane zostało przez Koło Gospodyń Wiejskich w Weryni i Radę Sołecką. O artystyczny wymiar spotkania zadbała nasza Szkoła z oddziałami przedszkolnymi. Najpierw wystąpiły dzieci z przedszkola przygotowane przez Panią Danutę Żądło. Następnie program artystyczny na temat tradycji Bożego Narodzenia zaprezentowali uczniowie 6 klasy pod opieką Pani Małgorzaty Andryś i Pani Krystyny Lis – Hanicotte. Ciekawe scenki przeplatane były kolędami i piosenkami świątecznymi w wykonaniu chóru szkolnego prowadzonego przez Panią Sylwię Opalińską- Starzec. Następnie wystąpił ludowy zespół muzyczny „Jarzębinki”, działający przy Kole Gospodyń Wiejskich, wykonując stare kolędy i pastorałki. Po części artystycznej zebrani Goście składali życzenia. Nie szczędzili słów uznania dla dobrej współpracy między organizacjami działającymi dla dobra naszej miejscowości. Zebrani - łamiąc się opłatkiem - składali sobie życzenia. Był także wspaniały poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Weryni. Panie zadbały o piękny wystrój sali, smaczne potrawy, a co najważniejsze o miłą i serdeczną atmosferę. Na koniec spotkania zgromadzeni wspólnie śpiewali kolędy. Takie spotkania łączą i scalają tych, którym zależy na budowaniu pozytywnego wizerunku naszej małej Ojczyzny. Włączanie się uczniów z naszej szkoły w takie uroczystości uczy młodych dbałości o tradycję i kulturę, a także promuje uniwersalne wartości.
Spotkanie opłatkowe w naszej miejscowości
- 9
Dziękujemy Pani Gosi Rzepce
Tak już w życiu bywa – coś się kończy, a coś zaczyna.
13.01.2023 r. tuż przed feriami zimowymi mieliśmy okazję podziękować za wieloletnią pracę naszej Wspaniałej Nauczycielce – Pani Małgorzacie Rzepce. Uczyła w naszej szkole od 1983 roku. Wychowała wiele pokoleń weryńskiej młodzieży. Nie szczędziła sił i zdrowia dla pracy z najmłodszym pokoleniem Weryniaków. W swojej pracy wyróżniała się niezwykłą cierpliwością, pokorą, ciepłem i serdecznością. Przez wiele lat uczniowie darzyli ją sympatią i zaufaniem wybierając na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Z wielką pasją i zaangażowaniem podchodziła do swej codziennej pracy. Do swoich wychowanków zawsze wychodziła z serdecznym uśmiechem i życzliwym słowem. Teraz otwierają się przed Nią nowe możliwości i perspektywy… na emeryturze nic się nie musi – wszystko Można robić. Dziękując za wspólnie przeżyte chwile, na czas kiedy „wszystko można” życzymy zdrowia, kreatywnych i ciekawych pomysłów oraz wiele radości i zadowolenia.
Dla naszej kochanej Pani Gosi - wszystkiego, co najlepsze!!!
10
Sukcesy w świątecznych konkursach
Tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia, to nasza duma i radość. Uczniowie naszej szkoły kultywując tradycje wzięli udział w konkursach poświęconych obrzędom Bożego Narodzenia.
W Szkole Podstawowej w Domatkowie od lat organizowany jest konkurs „Tradycje i obrzędy Bożego Narodzenia”. Odbywa się on w dwóch kategoriach: plastycznej i muzycznej.
W kategorii plastycznej należało wykonać bombkę Bożonarodzeniową w klasach 1-6 oraz stroik świąteczny w klasach 7-8. W tej kategorii w klasach 1-6 III miejsce zdobyła Klaudia Lenart, a wyróżnienia przypadły Oliwii Koń i Wioletcie Koń. W kategorii klas starszych wyróżnienie zdobył Wojciech Turbak.W kategorii muzycznej „Kolęda i pastorałka” w klasach 1-3 - III miejsce wyśpiewał Dominik Starzec. W kategorii klas 4-6 - II miejsce zdobył Antoni Biestek, a w kategorii klas 7-8 - III miejsce zdobyła Rozalia Nabożny.
W tym roku odbyła się także XVII edycja Powiatowego Konkursu na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze. Tu III miejsce zdobył uczeń naszej szkoły – Paweł Rząsa.
Laureatom gratulujemy, a tych, którzy posiadają predyspozycje - zachęcamy do liczniejszego udziału w kolejnych konkursach.
Paczuszka dla maluszka
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się do akcji charytatywnej "Paczuszka dla maluszka".
Zebrane środki higieniczne przekazaliśmy do "Domu opatrzności dla dzieci i młodzieży" w Łące.
Dziękujemy za okazałe serce i tak liczne włączenie się do akcji.
Szkolne i przedszkolne spotkanie opłatkowe i wigilijne
22 grudnia spotkaliśmy się ostatni raz w tym roku przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Była to wspaniała okazja do współnego kolędowania i przekazania życzeń, jakie napłynęły do naszej szkoły. Wszystkie dzieci i młodzież przygotowały piękne kolędy, które zostały zaprezentowane z towarzyszeniem instrumentów. Po wspólnym spotkaniu opłatkowym odbyły się wigilie klasowe.
29
PIERNICZKI KREATYWNE I LOGOPEDYCZNE
W ramach zajęć kreatywnych i logopedycznych uczniowie klas I-III, mogli sprawdzić swoje umiejętności zarówno praktyczne jak i cukiernicze. Czytali, mierzyli, ważyli, wykonywali ciasto na pierniki oraz wykrawali i ozdabiali wykonane przez siebie pierniczki. Mieli okazję współpracować w grupie oraz wypróbować nowe urządzenia, które otrzymała nasza szkoła w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości". Upieczonymi pierniczkami dzieci poczęstowały swoje koleżanki i kolegów oraz pracowników szkoły.
9
Szkoła Promująca Zdrowie
Definicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiDefinicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Cele Szkoły Promującej Zdrowie:
szkoła ma
• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stwarzać uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,• umożliwić uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości,
• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
• włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania, • wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej. Szkoła Promująca Zdrowie jako organizacja
• Szkoła Promująca Zdrowie dąży do rozwoju całościowego, w którym uwzględnia rozwój osobowy i zawodowy pracowników oraz rozwój organizacji jako określonej całości.
jest miejscem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie