8 maja, z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek, uczniowie klasy I uczestniczyli w warsztatach w Bibliotece w Weryni. Na początek pierwszoklasiści przenieśli się w baśniowy świat, słuchając w skupieniu historii, czytanych przez Panią bibliotekarkę. Następnie wykonali szereg zadań związanych z bajkami i ich bohaterami. Uczniowie trafnie rozpoznawali bohaterów dziecięcych opowieści i z zaangażowaniem udzielali odpowiedzi na tematyczne zagadki. Na koniec wykonali prace plastyczne przedstawiające bohaterów ich ulubionych opowieści. Biblioteka, jak zawsze, okazała się miejscem wyjątkowym, w którym spędzony czas zaowocował pobudzeniem wyobraźni i kreatywności.
Aktualności
Tydzień Bibliotek
Podwieczorek francuski na zajęciach dodatkowych
Uczniowie klasy III, należący do kółka języka francuskiego, mieli okazję zobaczyć jak wygląda "le goûter" czyli podwieczorek francuski. Oprócz naleśników z cukrem (les crêpes au sucre) dzieci we Francji bardzo często jedzą świeżą bagietkę z kawałkami czekolady (la baguette au chocolat). I to właśnie ta wersja podwieczorku najbardziej spodobała się naszym dzieciom. Ani pianka czekoladowa (la mousse au chocolat), ani ciastka francuskie (des gâteaux), ani chrupki (des céréales) nie zdołały pokonać świeżej bagietki. Na dzisiejszej lekcji poznawaliśmy francuskie nazwy żywności, uczyliśmy się mówić smacznego po francusku - Bon appétit!
„Polska wierszem malowana”
24 kwietnia 2025r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski ,,Polska wierszem malowana”, zorganizowany w ramach innowacji pedagogicznej ,,Piękna nasza Polska cała”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas I-III, którzy zaprezentowali wiersze o tematyce patriotycznej. Organizacji tego przedsięwzięcia przyświecała myśl o zaangażowaniu uczniów w promowanie wartości patriotycznych w sposób twórczy i kreatywny. Ważne było popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej i rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie. Najważniejszym zaś celem było utrwalanie poczucia dumy narodowej oraz kształtowanie poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, z jego historią, tradycją i wartościami.
Występujący z dumą i zaangażowaniem mówili o Polsce – pięknie przyrody, blaskach i cieniach historii, o symbolach narodowych i wartościach. Piękne interpretacje były pełne emocji.
Oceny recytacji dokonała komisja konkursowa, która pod uwagę wzięła opanowanie tekstu, dykcję, dobór i rozumienie tekstu oraz ekspresję wypowiedzi, zaangażowanie emocjonalne i pomysłowość interpretacji.
Nagrodzeni zostali:
Miejsce I:
Emilia Tęcza
Malwina Zielińska
Dagmara Mytych
Miejsce II:
Oliwia Koń
Antoni Rydzy
Alicja Mazur
Miejsce III:
Kinga Kucper
Dominik Starzec
Marcin Rząsa
Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a nagrodzeni jeszcze raz zaprezentowali wiersze, uświetniając szkolne obchody tego święta.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszego rozwijania talentów.
8
Szkoła Promująca Zdrowie
Definicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiDefinicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Cele Szkoły Promującej Zdrowie:
szkoła ma
• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stwarzać uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,• umożliwić uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości,
• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
• włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania, • wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej. Szkoła Promująca Zdrowie jako organizacja
• Szkoła Promująca Zdrowie dąży do rozwoju całościowego, w którym uwzględnia rozwój osobowy i zawodowy pracowników oraz rozwój organizacji jako określonej całości.
jest miejscem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Archiwum Aktualności