W dniu 21 czerwca 2021 roku w Weryni odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu mjra Józefa Batorego, patrona miejscowej Szkoły Podstawowej. Mural powstał na ścianie sali gimnastycznej z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przy współudziale Gminy Kolbuszowa. Autorem dzieła jest sanocki artysta – Arkadiusz Andrejkow.
Świętowanie rozpoczęło się od mszy świętej, którą odprawili w kościele p. w. Świętego Maksymiliana Marii Kolbe w Weryni księża: ks. dr Paweł Batory – członek rodziny i przedstawiciel Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, ks. dziekan Lucjan Szumierz i proboszcz Parafii – Jarosław Depczyński. Okolicznościową homilię do zebranych wygłosił ks. dr Paweł Batory.
Po mszy świętej, w towarzystwie orkiestry działającej przy Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej, wszyscy udali się na plac szkolny, gdzie delegacje złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniającą mjra Józefa Batorego, wmurowaną podczas nadania imienia szkole.
Dalsza część uroczystości miała już miejsce przez muralem. Uroczystość otworzył dyrektor Szkoły Podstawowej im. kpt. Józefa Batorego w Weryni – Grzegorz Starzec, który przywitał gości:
− zastępcę dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, podpułkownika Tomasz Poninkiewicza,
− dowódcę 32 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku, podpułkownika Tomasza Janusza,
− asystę honorową 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Łukasza Cieplińskiego,
− Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Ewę Draus,
− dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie – dr Dariusza Iwaneczko,
− Podkarpackiego Wicekurator Oświaty – Stanisława Fundakowskiego,
− naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie – dr Piotra Szopę,
− Dziekana Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab.
Czesława Puchalskiego,
− brata upamiętnionego na muralu patrona Szkoły – Franciszka Batorego wraz z małżonką Janiną,
− Starostę Powiatu Kolbuszowskiego – Józefa Kardysia,
− Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kolbuszowskiego – Emila Wilka,
− Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej – druha Ryszarda Skowrona,
− Burmistrza Gminy Kolbuszowa – Jana Zubę,
− Radnego Rady Miejskiej w Kolbuszowej – Juliana Dragana,
− Radnego Rady Miejskiej w Kolbuszowej i Sołtysa Wsi – Zbigniewa Pytlaka,
− Dyrektora Wydziału i Diecezjalnego Konserwatora Zabytków i członka rodziny Batorych – ks. dr Pawła Batorego,
− księdza Proboszcza Jarosława Depczyńskiego,
− księdza Prałata Stanisława Wójcika,
− Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Weryni Marię Opalińską,
− Inspektora Oświaty Gminy Kolbuszowa Ireneusza Koguta,
− Inicjatora budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu – Romualda Rzeszutka,
− Rodzinę upamiętnionego na muralu majora Józefa Batorego,
− Radę Rodziców Szkoły Podstawowej im. kpt. Józefa Batorego w Weryni na czele z jej Przewodniczącym Marcinem Biestkiem,
− Media: Telewizję Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, Radio Leliwa, Nowiny, Super Nowości, Przegląd Kolbuszowski, Korso Kolbuszowskie.
Następnie młodzież szkolna odśpiewała Hymn Szkoły i odbyła się okolicznościowa akademia, przygotowana pod okiem nauczycieli: dr Sylwii Przybyło, mgr Bożeny Salach, mgr Eweliny Pięta i mgr Sylwii Opalińskiej-Starzec, po której nastąpił akt odsłonięcia muralu, którego dokonali:
− dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie – dr Dariusza Iwaneczko,
− brat upamiętnionego na muralu mjra Józefa Batorego – Franciszek Batory,
− pochodząca z rodziny uczennica Szkoły Podstawowej im. kpt. Józefa Batorego w Weryni – Lidia Świętek.
Potem zaproszeni goście zabrali głos. Zwrócono uwagę, że upamiętniony na muralu mjr Józef Batory był zwykłym człowiekiem, nie chciał strzelać ani zabijać, chciał się uczyć, żyć w wolnym kraju. Jest on dla młodzieży przykładem człowieka, dla którego takie wartości jak Bóg, Honor i Ojczyzna miały w życiu największe znaczenie.
Na koniec głos zabrał gospodarz Gminy Kolbuszowa – Burmistrz Jan Zuba, który podziękował zebranym za obecność i uczczenie pamięci mjra Józefa Batorego oraz podsumował przebieg i organizację uroczystości.
Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy zebrani udali się na przygotowany przez gospodarzy – Szkołę Podstawową im. kpt. Józefa Batorego w Weryni i Radę Rodziców tej szkoły - poczęstunek, który pomógł technicznie zorganizować Zespół Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni. Zaproszeni goście mieli możliwość wymienienia się wrażeniami z przeżytej przed chwilą uroczystości.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Gminy Kolbuszowa.