Wiek przedszkolny charakteryzuje naturalna chęć poznawania świata. Dzieci już od najmłodszych lat są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się poprzez działanie, zbierają swoje doświadczenia zaspakajając tym samym zainteresowanie otaczającą rzeczywistością. Jednym ze sposobów zaspokojenia ciekawości dzieci są zabawy badawcze i eksperymenty. Przyczyniają się one do wszechstronnego rozwoju dziecka. Rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo - skutkowego, porównywania, planowania własnych działań, poszukiwania oryginalnych pomysłów i rozwiązań a tym samym poszerzają horyzonty myślowe małych badaczy. Rozwiązując problem różnymi metodami, dziecko prowokowane jest do wyciągania wniosków, szukania zależności, określania przyczyn i skutków oraz formułowania wniosków. Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, stając się tym samym wstępem do zdobywania wiedzy w kolejnych etapach edukacji. W obydwu grupach przez cały tydzień takie eksperymenty były wykonywane, a naszym głównym celem było zaspokojenie dziecięcych potrzeb, zachęcenie do kreatywnego myślenia, rozwijanie wyobraźni a przede wszystkim zachęcenie do czerpania radości płynącej z okrywania czegoś nowego. Cele osiągnięte, wszystko się udało.
Eksperymenty przedszkolaków
- 16
Bogowie olimpijscy na lekcji języka polskiego
W trakcie kilku ostatnich lekcji języka polskiego uczniowie klasy piątej poznawali mitologię grecką. Z zainteresowaniem czytali kolejne mity i zaznajamiali się z historiami bogów i herosów tamtych czasów. Na zakończenie cyklu zajęć uczniowie mieli za zadanie wybranie swojego ulubionego boga oraz zaprezentowanie tej postaci na forum klasy w wybrany przez siebie sposób. Tak powstały ciekawe prezentacje, ale nie tylko… Część klasy wcieliła się w wybraną przez siebie postać i dzięki temu przez chwilę mogliśmy się poczuć jak na Olimpie.
2
Wyniki III Gminnego Konkursu Plastycznego z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Niezłomnych
W naszej szkole został rozstrzygnięty III Gminny Konkurs Plastyczny z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.
W kategorii klas I-IV należało wykonać pracę w dowolnej technice na papierze formatu A# pt.: „Kocham Cię Polsko”.
Komisja Konkursowa przyznała w tej kategorii następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Tomasz Drapała z SP w Domatkowie i Felicjan Hutta z SP w Weryni
II miejsce – Nikola Świątek z SP w Domatkowie i Dominik Starzec z SP w Weryni
III miejsce – Michał Bogacz z SP w Kolbuszowej Górnej i Mikołaj Rams z SP w Weryni
Wyróżnienie – Martyna Krajewska, Jan Nabożny i Lena Wesołowska z SP w Weryni.
W kategorii klas V-VIII należało wykonać ilustrację do tekstu piosenki o Żołnierzach Wyklętych na papierze formatu A3 w dowolnej technice.
Komisja Konkursowa przyznała w tej kategorii następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Roxana Haracz z SP w Domatkowie
II miejsce Maja Drąg z SP w Kolbuszowej Górnej
III miejsce Maja Gola z SP w Domatkowie
Wyróżnienie – Martyna Wesołowska z SP w Weryni i Gabriel Kułak z SP w Kolbuszowej Górnej.
Na konkurs spłynęło 27 prac.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, a zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!
Zapraszamy znów za rok.
Święto Patrona Szkoły
28 lutego 2024 roku po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Dzień Patrona naszej szkoły miał charakter otwarty. Przybyło wielu gości, aby razem z nami upamiętnić bohaterów narodowych.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą mjra Józefa Batorego. Następnie pod przewodnictwem sztandarów z naszej szkoły oraz innych szkół z terenu naszej gminy, wszyscy przemaszerowali do Kościoła Parafialnego w Weryni. Tu dobyła się Msza Święta za zamordowanych patriotów oraz za Ojczyznę.
Po Mszy Świętej miały miejsce występy artystyczne w naszej szkole. Za program upamiętniający obchody Dnia Patrona były odpowiedzialne Panie: Bożena Janus, Magdalena Wiącek Małgorzata Andryś i Sylwia Opalińska-Starzec. Uczniowie w piękny sposób zaprezentowali wiersze, pieśni i inscenizację, a przedszkolaki, pod okiem swojej wychowawczyni Pani Danuty Żądło, zachwyciły zgromadzonych patriotycznym tańcem. Dla uczestników była to niezwykła lekcja historii i patriotyzmu.
Następnie zaproszeni Goście zabrali głos. Pośród nich był brat naszego Patrona – Pan Franciszek Batory, który w ciepłych słowach wyraził uznanie dla młodych artystów.
Po części oficjalnej Goście udali się na poczęstunek, a uczniowie mogli się cieszyć wolnym popołudniem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tej pięknej i ważnej uroczystości.
174
Szkoła Promująca Zdrowie
Definicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiDefinicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Cele Szkoły Promującej Zdrowie:
szkoła ma
• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stwarzać uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,• umożliwić uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości,
• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
• włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania, • wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej. Szkoła Promująca Zdrowie jako organizacja
• Szkoła Promująca Zdrowie dąży do rozwoju całościowego, w którym uwzględnia rozwój osobowy i zawodowy pracowników oraz rozwój organizacji jako określonej całości.
jest miejscem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie