Na zakończenie roku szkolnego dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję wziąć udział w animacjach przeprowadzonych przez p. Magdalenę Białek i Annę Popek, które reprezentują firmę Ani Misie. Animacja była bezpłatna w ramach promocji. Serdecznie dziękujemy.
Animacje dla przedszkolaków
Wycieczka klasowa ósmokalsistów
W dniach 06.06-07.06.2023 r. ósma klasa pod opieką wychowawcy - Pani Agaty Dulskiej-Jeż i Pani Sylwii Kosiorowskiej pojechała pociągiem na wycieczkę klasową do Wrocławia. Podczas niej uczniowie mieli okazję obejrzeć panoramę Racławicką. Zwiedzali Stare Miasto oraz ZOO. Najbardziej niezapomniane chwile dla uczniów to podróż pociągiem, tramwajem, wspólne spacery po Wrocławiu oraz prawie nieprzespana noc. To była świetna przygoda.
5
Wycieczka do kopalni soli
Uczniowie klas 5-7 w dniu 19 czerwca odwiedzili Kopalnię Soli w Bochni. Dla niektórych zjazd windą górniczą był nie lada przeżyciem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podróży kolejką torową, która wiodła nas przez ogromne korytarze solne. Przewodnicy opowiadali historie powstania kopalni oraz ciężkiej pracy górnika. Spotkaliśmy się z wirtualnymi postaciami z przeszłości oraz ze Skarbnikiem – dobrym duchem kopalni. W kaplicy podziwialiśmy jej piękny wystrój. Podziemna przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę to jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni. Jedyna na skalę światową. Za wzorowe zachowanie w czasie zwiedzania otrzymaliśmy na pamiątkę pokaźną bryłę soli od Pani przewodnik.
Aby wydostać się na powierzchnię musieliśmy najpierw wyjść schodami – było ich ponad trzysta, a później wyjechać windą.
Wycieczka przedszkolaków do sali zabaw Fantazja w Rzeszowie
Dzieci przedszkolne najbardziej lubią zabawę dlatego z niecierpliwością czekały na wyjazd do Fantazji w Rzeszowie. Wspaniała, wesoła zabawa, a przede wszystkim bezpieczna, trwała przez cały czas o czy świadczą zamieszczone zdjęcia.
7
W Centrum Nauki Łukasiewicz
W dniu 16 czerwca uczniowie klas IV-VII byli na wycieczce w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz. Uczniowie zwiedzili ekspozycję wewnętrzną zajmującą aż 3 piętra. Na każdym piętrze znajdowała się wystawa o innej tematyce: Lotnictwo, Przyroda, Żyję - zmysły człowieka. Dla każdego znalazło się coś ciekawego. Uczniowie mogli się wcielić w różne role (np. pilota, mechanika czy kontrolera ruchu), obserwować na makietach różne zjawiska przyrodnicze, oraz poznać, w formie interaktywnych stanowisk mechatronicznych i multimedialnych, sposób funkcjonowania ludzkiego organizmu, zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych, które mają na niego wpływ. Następnie, po przerwie uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i wzięli udział w warsztatach bilogicznych, chemicznych i druku 3D. Zajęcia w pracowniach były niezwykle ciekawe, uczniowie zobaczyli, że magia to nauka, która jest niezwykle fascynująca.
opiekunowie: Małgorzata Andryś, Sylwia Przybyło, Bożena Salach.
77
Zajęcia kulinarne na lekcjach techniki w klasie V
Po zajęciach na temat podstaw zdrowego żywienia, uczniowie klasy V wykorzystywali zdobytą wiedzę w praktyce. Uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, podczas których przygotowali pyszne i zdrowe koktajle ze świeżych owoców: truskawek, malin, bananów i winogron. Następnie uczniowie degustowali przyrządzone napoje, które dały im dużo energii i witamin.
3
„Tydzień bibliotek”
Z okazji „Tygodnia bibliotek” uczniowie klasy I z wychowawcą odwiedzili Bibliotekę Wiejską w Weryni. Posłuchali opowieści o książkach, dowiedzieli się wielu ciekawostek, które przygotowała Pani bibliotekarka. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali zakładki do książki. Dziękujemy za interesujące spotkanie czytelnicze.
9
Spotkanie z rzeźbiarzem
W dniu 7 czerwca w naszej szkole miało miejsce spotkanie z rzeźbiarzem. Pan Janusz Wątor zajmuje się rzeźbą w drewnie i brązie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom otrzymał w 1994 roku. Jest synem Jana Wątora (snycerza i rzeźbiarza).
Jesteśmy wdzięczni Panu Januszowi, że przeznaczył dla nas odrobinę swojego artystycznego czasu i opowiedział uczniom o sobie i swojej pracy.
Olimpiada sportowa przedszkolaków
Trzeciego czerwca reprezentanci naszego przedszkola uczestniczyli w olimpiadzie sportowej, w której wzięło udział 17 drużyn z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych naszej gminy. Po zapaleniu znicza i rozgrzewce dzieci przystąpiły do rywalizacji w różnych konkurencjach i zawodach sportowych. Doping słychać było chyba aż w Weryni! W indywidualnych biegach chłopców 6 letnich nasz Karol Węgrzyn zdobył I miejsce! Po ukończeniu konkurencji dzieci otrzymały pamiątkowe medale i zabawki do przedszkola. Organizatorzy zadbali też o to, aby nikomu nie zabrakło wody, kiełbasek z grilla czy lodów. Potem była zabawa na dmuchanych zjeżdżalniach. To był wspaniale spędzony czas!
8
Wygrana starszej grupy przedszkolaków w "Czyściochowej Akademii"
Cieszymy się bardzo, że udało nam się wygrać nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Dzień bohaterów Czyściochowa” Dzieci dostały prezenty: pasty do zębów, kredę do rysowania, słodycze, zabawki oraz środki czystości do przedszkola.
XI Gminny konkurs "Matematyczne Potyczki"
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 5: Arkadiusz Mazur i Szymon Biestek reprezentowali naszą szkołę na XI Gminnym konkursie "Matematyczne Potyczki". Konkurs odbył się w Szkole podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. Uczniowie przez 60 minut rozwiązywali zadania różnym stopniu trudności. Arek Mazur zajął IV miejsce, a Szymon Biestek VIII. Poziom był bardzo wyrównany. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs "Las o świcie"
02.06.2023 r. na szkółce leśnej w Świerczowie odbyło się rozdanie nagród w konkursie organizowanym przez Nadleśnictwo Kolbuszowa i Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Była to już XX edycja Konkursu Plastycznego - tym razem w różnych technikach plastycznych należało przedstawić Las o świcie. Tradycyjnie na laureatów czekał poczęstunek i miłe przyjęcie. Na konkurs dostarczono 270 prac z ponad 30 szkół. Pośród wyróżnionych znalazł się uczeń naszej szkoły - Wojciech Turbak z klasy 6. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
O konkursie więcej można przeczytać pod linkiem:
Święto Rodziny 2023
1 czerwca 2023 roku odbyło się w naszej szkole Święto Rodziny. Jest to dzień, w którym świętujemy wspólnie Dzień Mamy, Dzień Taty oraz Dzień Dziecka.
Świętowanie rozpoczęliśmy od akademii zorganizowanej na sali gimnastycznej, podczas której wystąpiły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3. Następnie impreza przeniosła się na zewnątrz, ponieważ dopisała nam piękna, słoneczna pogoda. Był zatem czas na rozgrywki sportowe, zabawy z animatorem, korzystanie z dmuchanej zjeżdżalni oraz wspólny piknik. Rada Rodziców zapewniła dla wszystkich kiełbaski z grilla, lody i "firmowy" kompot oraz watę cukrową i popcorn.
Specjalnym gościem naszego Święta było Koło Gospodyń Wiejskich z Weryni, które w ramach autorskiego projektu Lasów Państwowych "Dobre z lasu” bierze udział w konkursie „Natura od Kuchni”, który ma na celu popularyzować wiedzę o żywności pochodzenia leśnego. Panie z KGW częstowały zatem kompotem z owoców leśnych, naleśnikami z dżemem z owoców lasu oraz prezentowały różne specjały z lasu.
Bardzo serdecznie dziękujemy, na ręce Przewodniczącego, Pana Marcina Biestka, Radzie Rodziców za wielkie zaangażowanie w prace organizacyjne i przygotowawcze do tego Święta, a także za pomoc w jego przeprowadzeniu. Miło patrzeć na tak zgraną ekipę!
Dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do występów: Paniom przedszkolankom Danucie Żądło i Agnieszce Krystel, Wychowawczyni klasy I - Pani Bożenie Janus, Wychowawczyni klasy II - Pani Kazimierze Warchoł, Wychowawczyni klasy III - Pani Monice Psocie oraz Opiekunowi chóru szkolnego - Pani Sylwii Opalińskiej-Starzec. Obsługę techniczną sprawowała Pani Małgorzata Andryś, a dekorację wykonała Pani Sylwia Opalińska-Starzec.
Dziękujemy pozostałym Nauczycielom i Pracownikom za wszelkie zaangażowanie i pomoc.
Składamy podziękowanie naszym sponsorom: Państwu Sabinie i Łukaszowi Kukulskim za wypożyczenie zjeżdżalni, Panu Emilowi Wilkowi, właścicielowi sklepu "KÓŁKO" za ufundowanie lodów, a Paniom z KGW za wypożyczenie maszyn do waty cukrowej i popcornu.
Zapraszamy do obszernej relacji fotograficznej zarówno z prób jak i z całego Święta.
241
Gminny Konkurs Matematyczny Klas VI
W dniu 31 maja uczniowie klasy szóstej: Julia Nowak i Bartłomiej Baran reprezentowali naszą szkołę na gminnym konkursie matematycznym, który odbył się w SP nr 2. Uczniowie przez godzinę rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności.
Bartek zajął szóste miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrodę.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Przedszkolaki z nagrodami na festiwalu Małych Krokodyli
Miło nam poinformować, że dzieci z grupy starszej zdobyły I miejsce w konkursie na Festiwalu Małych Krokodyl w mieście nad Nilem" - przedstawienie w formie sztuki teatralnej "Księżna Łucja i krokodyle".
II miejsce zdobyli też nasi milusińscy - dzieci z grupy młodszej. Wykonali pracę plastyczną "Biała dama i Weryński pałac" i zaśpiewali napisaną specjalnie na konkurs piosenkę o księżnej Łucji.
Ponadto dzieci wzięły udział w paradzie z kolbuszowskiego rynku do Domu Kultury, oglądały występy konkursowe, a potem były animacje, dmuchana zjeżdżalnia, gofry, cukrowa wata, kiełbaski z grilla, soczki i wiele innych atrakcj.
Relacja także na stronie Gminy Kolbuszowa: link poniżej.
18
94 urodziny Franciszka Batorego
Pan Franciszek Batory to młodszy brat Józefa - Patrona naszej Szkoły, członka IV Zarządu Głównego WiN. Urodził się 23 maja 1929 roku w Weryni. Podczas okupacji niemieckiej pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego oraz udzielał się jako kurier druków konspiracyjnych. 28 maja 1945 roku został aresztowany na trzy miesiące. Po zdaniu matury, rozpoczął studia historyczne na KUL, ale zmuszono go do rezygnacji z nich z powodu "złego pochodzenia". W 1953 roku został wcielony do wojska i skierowany do tzw. Wojskowych Batalionów Pracy. Pracował w kopalni w Dąbrowie Górniczej. Po wyjściu z wojska ukończył studia pedagogiczne i przez wiele lat pracował jako nauczyciel w Kolbuszowej. W 1950 roku był naocznym świadkiem procesu IV Zarządu Głównego WiN, w którym skazano na śmierć jego starszego brata, a Patrona naszej Szkoły - Józefa. Obecnie jego misja, to przekazywanie prawd historycznych młodemu pokoleniu, co czyni z wielkim zapałem i zaangażowaniem. W 2012 roku został laureatem nagrody IPN "Świadek Historii".
Spotkanie urodzinowe było okazją do złożenia życzeń szanownemu Jubilatowi. Uczyniło to bardzo zacne grono Gości, a patriotyczny taniec zaprezentowali wychowankowie oddziału przedszkolnego. Bardzo pasują tu słowa: 100 lat to za mało...!!!
42
Spotkanie przedszkolaków z ratownikiem medycznym
W przedszkolu gościliśmy ratownika medycznego. Dzieci najpierw miały okazję obejrzeć strój ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy: w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką. Następnie z wielką uwagą przyglądały się jak pan ratownik demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na przywiezionym przez siebie fantomie. Później najdzielniejsze przedszkolaki próbowały same udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktora. Dzieci miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych. Uczyły się bandażować ranę, układać poszkodowanego w pozycji bocznej. Podczas tego spotkania dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
4
Egzamin ósmoklasisty 2023
W całej Polsce ponad 500 tys, a w naszej szkole 12 uczniów bierze udział w tegorocznej edycji egzaminu ósmoklasisty. Pierwsze nerwy mamy już za sobą. Dalej to już tylko z górki!
Naszym Ósmoklasistom życzymy przysłowiowego połamania piór! Wierzymy w Was! Powodzenia!
Niezwykłe spotkanie ze zwierzętami
Do naszej szkoły i przedszkola zawitał pokaz niezwykłych zwierząt. Jaszczurki to jedne z najstarszych istot na Ziemi. Wykorzystują wiele siedlisk i są z nami obok naszych domów. Są to kameleony z Madagaskaru ale i olbrzymie legwany z Komodo, jak również agamy czy gekony. Te, które zobaczyliśmy, można nawet było wziąć do ręki i chętnie pozowały do zdjęć z naszymi uczniami. Miło było spotkać "Tęczowych mieszkańców Amazonii i Madagaskaru".
44
Przedszkolaki na wystawie zabytkowych rowerów w Kolbuszowej
Nasi milusińscy zwiedzili wystawę zabytkowych rowerów w budynku dawnej Synagogi w Kolbuszowej.
Pani, która oprowadzała po wystawie i przedstawiała różne ciekawostki robiła to w taki sposób, że zainteresowanie widać było u wszystkich dzieci - nawet tych najmłodszych.
7
Szkoła Promująca Zdrowie
Definicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiDefinicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Cele Szkoły Promującej Zdrowie:
szkoła ma
• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stwarzać uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,• umożliwić uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości,
• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
• włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania, • wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej. Szkoła Promująca Zdrowie jako organizacja
• Szkoła Promująca Zdrowie dąży do rozwoju całościowego, w którym uwzględnia rozwój osobowy i zawodowy pracowników oraz rozwój organizacji jako określonej całości.
jest miejscem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Archiwum Aktualności