W I półroczu bieżącego roku szkolnego klasa I wzięła udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym - ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”. W tym roku realizowano już XVI edycję tego programu. Celem tej edycji była edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole oraz wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania niebezpieczeństw i reagowania na zagrożenia. Pierwszaki wzięły udział w cyklu zajęć obejmujących tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sześciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie, w relacjach z rówieśnikami oraz podczas wypoczynku. Zwieńczeniem projektu był Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, który pierwszoklasiści wypełnili bezbłędnie, tym samym zdobywając dyplomy dla siebie oraz certyfikat dla szkoły. Zajęcia z ,,Akademią Bezpiecznego Puchatka” okazały się ciekawą i pouczającą przygodą dla dzieci. Oby wiedza, którą nabyły podczas jej trwania sprawiła, że w każdym miejscu i sytuacji będą potrafiły zachować się rozsądnie i bezpiecznie.
,,Akademia Bezpiecznego Puchatka” w klasie I
Życzenia świąteczne
Wszystkim naszym Partnerom, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować składamy serdeczne życzenia!
Do naszej szkoły wpłynęło wiele życzeń w formie tradycyjnej jak również elektronicznej. Zapraszamy naszych Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników do zapoznania się z tymi, które można było umieścić na stronie internetowej.
13
Wigilia szkolna
W dniu dzisiejszym, tj. 19 grudnia 2024 r., odbyła się szkolna wigilia. Wszyscy, pan dyrektor, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz przedszkola wraz z uczniami i przedszkolakami zebrali się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć jasełka przygotowane przez przedszkole wraz z Panią Danutą Żądło i przedstawienie dotyczące tradycji i zwyczajów świątecznych przygotowane przez młodzież szkolną pod kierunkiem Pań Krystyny Lis-Hanicotte i Eweliny Pięta. Występom towarzyszył chór pod przewodnictwem pani Sylwii Opalińskiej-Starzec.
Świąteczny apel to również czas, kiedy można pochwalić uczniów osiągających sukcesy, pod okiem swoich pedagogów, przed społecznością szkolną. Wszystkim wyróżnionym w różnych konkursach i zawodach gratulujemy!
Po apelu wszyscy udali się do klas aby spożyć wigilijny posiłek i kontynuować świętowanie. Wszystkim życzymy wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.
68
XIX Gminny konkurs tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia w Domatkowie
18 grudnia 2024 w Szkole Podstawowej w Domatkowie odbyła się XIX edycja Gminnego Konkursu Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Konkurs przebiegał w kategorii muzycznej i plastycznej. W części plastycznej należało wykonać stroik świąteczny. W kategorii muzycznej młodzi artyści mieli wykonać kolędę i pastorałkę.W konkursie tym uczestniczyli nasi uczniowie, którzy zdobyli następujące nagrody:W kategorii plastycznej II miejsce w klasach 1-3 zdobył Dominik Starzec, w klasach 7-8 II miejsce zdobyła Zuzanna Dypa, a III miejsce przypadło Martynie Wesołowskiej.W kategorii muzycznej II miejsce w kategorii klas 1-3 zdobyła Malwina Zielińska. W kategorii klas 4-6 II miejsce wyśpiewała Aleksandra Stępień. W kategorii klas 7-8 I miejsce zdobył Arkadiusz Mazur. Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów. Gratulujemy talentów oraz życzymy dużo energii i pozytywnych emocji związanych z obcowaniem ze sztuką.Uczestniczyliśmy w uroczystej gali wręczenia nagród poprzedzonej pięknymi Jasełkami w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Domatkowie. Po części oficjalnej odbyło się spotkanie opłatkowo - wigilijne.Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i miłe przyjęcie.
Przedszkolaki w sali zabaw
Przedszkolaki radośnie spędziły czas w sali zabaw "Kraina uśmiechu". Po przybyciu na miejsce dzieciom zostały przypomniane zasady bezpiecznej zabawy. Z ogromnym entuzjazmem i dużą dawką energii korzystały z dostępnych w sali sprzętów. Wszystkie dzieci ogarnęła fala radości: biegały, skakały, zjeżdżały na zjeżdżalni i wdrapywały się na konstrukcje. Jeździły autami, bawiły się w basenie z piłkami… zabawy nie było końca. Wspólnie miło spędzony czas integrował przedszkolaków, a zabawy na konstrukcji rozwijały ich ogólną sprawność fizyczną. Wracając do przedszkola dzieci dzieliły się wrażeniami, opowiadały, wspominały najmilsze momenty.
3
XIX Powiatowy Konkurs na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze
Za nami XIX Powiatowy Konkurs na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w piątek, 13 grudnia 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej. Wzięli w nim udział laureaci, ich opiekunowie oraz Wicestarosta Kolbuszowski Wojciech Cebula i Katarzyna Dypa – Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Na konkurs wpłynęło aż 127 prac z 25 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które oceniła komisja konkursowa w składzie: Justyna Niepokój-Gil oraz Paulina Mazur-Kopeć - pracownicy Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.Wyróżniono następujących uczniów z naszej szkoły:
KLASY I-IV
W kategorii ”OZDOBY BOŻONARODZENIOWE”
Pająki, światy
I miejsce – Wiktor Starzec
W kategorii „Akcesoria kolędnicze”
Maski, turonie, gwiazdy
II miejsce – Gabriel Kaczor
W kategorii „Szopki kolędnicze”
I miejsce – Dominik Starzec
KLASY V-VIII
W kategorii „OZDOBY CHOINKOWE”
III miejsce – Franciszek Nabożny
W kategorii ”OZDOBY BOŻONARODZENIOWE”
Pająki, światy
III miejsce – Paweł Rząsa.Wyróżnionym jak i ich Opiekunom serdecznie gratulujemy!
12
Gminny Turniej Piłki Ręcznej Chłopców
W piątek, 13.12.2024 r., w naszej szkole, odbył się Gminny Turniej Piłki Ręcznej Chłopców rozgrywany w ramach Igrzysk Dzieci czyli zawodnicy z kl VI i młodsi. Nas reprezentanci pokonali drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej 6 : 5, drużynę ze Szkoły Podstawowej w Widełce 7 : 3, drużynę ze Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Górnej 10 : 6 i zajęli pierwsze miejsce. Drużyna występowała w składzie: Aleksy Sitko i Antoni Mytych - bramkarze, Jan Sajdak, Nikodem Micek, Klaudiusz Michalski Paweł Rząsa, Michał Tęcza, Franciszek Nabożny i Konrad Michalski.
Chłopcom gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych udanych występów pod opieką Pana Andrzeja Żywca!
21
Wyjazd na przedstawienie teatralne
W piątek, 13 grudnia 2024 r., grupa uczniów z klasy 5, 6, 7 oraz 8 pod opieką pani Sylwii Przybyło oraz Magdaleny Wiącek udała się do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej na przedstawienie, które było klasyczną adaptacją lektury Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Miała ona na celu przybliżenie młodemu widzowi tego znakomitego utworu. Wspaniała gra aktorska oraz multimedialne efekty specjalne sprawiły, że uczniowie wyszli z sali bardzo zadowoleni. Oby więcej takich wyjazdów.
2
Gminny Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt
W czwartek, 12.12.2024 r., w naszej szkole, odbył się Gminny Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt rozgrywany w ramach Igrzysk Dzieci czyli zawodniczki z kl VI i młodsze. W meczu finałowym nasze reprezentantki pokonały drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej 7 : 3 i zajęły pierwsze miejsce. Drużyna występowała w składzie: Milena Mytych, Wioletta Koń kl. IV - bramkarz, Amelia Kret kl. V, oraz Oliwia Fołta, Katarzyna Kucper, Lidia Świętek i Pola Kardyś.
Cieszymy się z sukcesów naszych zawodniczek i jesteśmy z nich dumni!
16
Wręczenie Podkarpackich Certyfikatów Edukacyjnych oraz wyróżnień Podkarpackiej Akademii Innowacji Pedagogicznych
12 grudnia 2024 roku w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyła się III Gala wręczenia Podkarpackich Certyfikatów Edukacyjnych oraz wyróżnień Podkarpackiej Akademii Innowacji Pedagogicznych.
Gala rozpoczęła się od występu muzycznego w wykonaniu Magdaleny Kobrzyńskiej, która wprowadziła zgromadzonych w uroczysty nastrój, prezentując utwory z repertuaru Anny German.
Oficjalnego otwarcia dokonała Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, która podkreśliła znaczenie wspierania edukacji opartej na innowacyjnych metodach nauczania. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz oraz Radna Województwa Podkarpackiego Ewa Draus.
Jednym z punktów programu był wykład dr. Bohumíra Soukupa, wybitnego programisty, który przedstawił wykład zatytułowany „Efektywne podejście do twórczej pracy z całą klasą wraz z przykładem zastosowania komputera w tym procesie”, który był niesłychanie ciekawy spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczestników.Podkarpacki Certyfikat Edukacyjny to akcja mająca na celu wspieranie i promowanie jakości edukacji. Certyfikat ten jest przyznawany placówkom edukacyjnym, które wykazują się wysokim standardem nauczania, innowacyjnością w podejściu do ucznia oraz aktywnością w zakresie współpracy z lokalnym środowiskiem.
Podkarpacka Akademia Innowacji Pedagogicznych to inicjatywa mająca na celu wspieranie nauczycieli oraz instytucji edukacyjnych we wprowadzaniu nowoczesnych metod nauczania i innowacyjnych rozwiązań pedagogicznych. Działania te mają na celu nie tylko rozwój zawodowy nauczycieli, ale także lepsze przygotowanie uczniów do wyzwań współczesnego świata.
Cieszymy się, że nasza Szkoła oraz Gmina znalazły się w gronie wyróżnionych Podkarpackim Certyfikatem Edukacyjnym.
5
Mikołajkowo-świąteczny wyjazd do kina
11 grudnia 2024 r. dzieci i młodzież z naszej szkoły udały się na mikołajkowo – świąteczną wyprawę do kina. Klasy młodsze i przedszkolaki obejrzały film: „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja”, a klasy starsze film pt.: „Paddington w Peru”.
W przedświątecznej gorączce przygotowań dobrze było się troszeczkę rozerwać i rozluźnić. Wyjazd dostarczył wielu wrażeń i pozytywnych emocji.
Wspólne działania czytelnicze klasy 2 i 3
Na początku grudnia w 2 klasie odbyła się lekcja pt. "Tą książkę warto przeczytać". Dzieci przyniosły swoje ulubione książki i opowiadały o czym są i dlaczego warto je przeczytać. Potem wykonywały prace plastyczne pt. "Zaprojektuj okładkę do swojej ulubionej ulubionej książki".
10.12.24 r. kl 2 i 3 wybrały się do Biblioteki Publicznej w Weryni, gdzie pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom jakie pozycje czytelnicze znajdują się w bibliotece i na jakie zajęcia dodatkowe można się do niej wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze książki. Dzieci oglądnęły również prezentację dot. powstawania pisma oraz pierwszych książek. Na końcu uczniowie mieli warsztaty plastyczne. Wykonywały kartki bożonarodzeniowe.
Przedszkolaki z nagrodami z Czyściochowej Akademii
Święta to czas prezentów i niespodzianek. Miłe niespodzianki lubimy oczywiście wszyscy, ale to dzieci chyba najbardziej potrafią tę radość okazywać. Cieszy więc fakt, że taką ekscytację na twarzach naszych wychowanków udało się wywołać - a to za sprawą wygranej w ogólnopolskim konkursie "Czyściochowej Akademii".
Każde dziecko otrzymało prezent do higieny jamy ustnej oraz książeczki kształtujące prawidłowe nawyki.
W przedszkolu od lat realizujemy prozdrowotny program promowany przez firmę Rossmann, marki Oral B, Jordan i już kilkakrotnie mogliśmy się cieszyć z nagród jakie otrzymywaliśmy za wygrane w różnych konkursach.
Tak było i tym razem.
Klasa 5 i NPRCZ
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 5 podjęli się następujących inicjatyw:
- wspólne czytanie przyniesionych przez siebie książek,
- prezentacja przeczytanych książek koleżankom i kolegom z klasy w postaci przygotowanych plakatów i lapbooków,
- wizyta w bibliotece szkolnej, przedstawienie przez bibliotekarza na czym polega jego praca oraz księgozbioru biblioteki, pogadanka na temat dbania o książki,
- przygotowanie gazetki klasowej z cytatami z książek.Mamy nadzieję, że podjęte działania bedą zachętą do podjęcia czyteniczej aktywności na dłużej.
Ewelina Pięta
Mikołaj w przedszkolu
Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
wszystkie dzieci na niego czekają,
a Mikołaj choć siwą ma brodę,
to wśród dzieci wciąż czuje się młodo.
Wszystkie głaszcze po twarzach,
prezentami obdarza i o każdym pamięta w te Święta!
Aby poczuć klimat wprowadzający na spotkanie z Mikołajem, dzieci wraz z rodzicami przygotowały dla niego rysunkowe listy i z pomocą najbliższych pisały dla niego życzenia, a także swoje marzenia. W przedszkolu wykonały łańcuch na magiczną choinkę, a dodatkowo przygotowały pudełeczko wykonanych przez siebie pierniczków.
Mikołaj nie zwiódł i pojawił się na sali gimnastycznej w poniedziałek 9 grudnia (bo jest bardzo zapracowany), gdzie też czekali rodzice. Dzieci przedstawiły przygotowane przedstawienia i otrzymały prezenty, po czym my wręczyliśmy szanownemu gościowi naszą niespodziankę.
Przyznać należy, że bardzo go ucieszyła.
Do zobaczenia za rok!
4
Warsztaty dekorowania pierniczków w przedszkolu
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, to czas, który poświęcamy na tworzenie dobrych relacji, atmosfery ciepła, radości, tolerancji. Okazją ku temu aby naszą przedszkolną rodzinę jeszcze bardziej zjednoczyć, jest już tradycyjne wspólne wykonanie pierniczków. W tym roku, w czwartek, 5 grudnia, na takie pokazowe warsztaty robienia ciasta i dekorowania tych aromatycznych ciasteczek zaprosiłyśmy mamę naszego wychowanka - Kubusia.
Pani Basia - Mistrzyni zdobienia chętnie na nasze zaproszenie odpowiedziała. Jej pierniczki robione na różne okazje znane są nie tylko w kraju ale i za granicą.
Tak więc, nasza pani Basia cierpliwie, z uśmiechem, wyjaśniała każdemu dziecku kolejne etapy powstawania małych arcydzieł. Rzeczą zrozumiałą jest ile ekscytacji i radości przysporzyła dzieciom ta praca. A pani Basia nie byłaby sobą, gdyby nie przyniosła wszystkim prezentów. Każde dziecko i każdy z nas, dorosłych, otrzymał pięknego pierniczka - bałwanka, który na pewno otrzyma honorowe miejsce na naszych choinkach domowych.
Za poświęcony czas i dobre serce dla naszych dzieci serdecznie pani Basi dziękujemy!
3
Klasa 1 w bibliotece publicznej
9 grudnia 2024 r. klasa I uczestniczyła w lekcji bibliotecznej oraz w warsztatach świątecznych w Bibliotece Publicznej w Weryni. Podczas lekcji uczniowie poznali proces powstawania książki oraz jej budowę. Zapoznali się z kodeksem czytelnika, a także wspólnie zastanowili się nad tym, jakie cechy powinien mieć dobry czytelnik. Podczas warsztatów świątecznych uczniowie stworzyli piękne, kolorowe ozdoby świąteczne, które ozdobią choinkę w naszej sali lekcyjnej.
Mamy nadzieję, że przez to spotkanie rozpocznie sie dla nich nowy okres w życiu - czytanie ksiązek, których nie brakuje w naszej bibliotece.
Lekcja ta jest także częśćią realizowanego przez naszą szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
3
Wojewódzki konkurs literacki „Nam Henryk Sienkiewicz patronuje”
Dnia 5 grudnia w Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XIX edycji konkursu literackiego poświęconego twórczości Henryka Sienkiewicza.
W uroczystości tej uczestniczył uczeń naszej szkoły Jan Sajdak. Janek napisał bardzo ciekawą pracę, w której udowodnił, iż postać Stasia Tarkowskiego może być wzorem dla współczesnej młodzieży. Jego charakterystyka została zauważona przez jury - otrzymał wyróżnienie.
Laureatowi składamy serdeczne gratulacje, jak również serdecznie gratulujemy Pani Magdalenie Wiącek - naszej polonistce.
Współpracujemy z Mikołajem!
6 grudnia to dzień Świętego Mikołaja. Po Mszy Świętej wieczornej, uczniowie klasy 5 i 7 przedstawili w kościele scenkę związaną z dzisiejszym dniem. Towarzyszył im nasz chór pod przewodnictwem pani Sylwii, a nad całością występu czuwały opiekunki Szkolnego Koła Caritas: Pani Krystyna i Pani Edyta. Dodatkową atrakcją była obecność Świętego Mikołaja, który rozdawał dzieciom prezenty.
Było wiele emocji, które, mamy nadzieję, pozytywnie zapiszą się we wspomnieniach dzieci i młodzieży.
11
Jesienią przypominamy o zasadach życia w społeczności!
Począwszy od połowy listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. kpt Józefa Batorego w Weryni uzupełniali i utrwalali swoją wiedzę dotyczącą reguł życia społecznego. Cykl spotkań z psychologiem i pedagogiem rozpoczął się od tworzenia plakatu na Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Ozdobił on dolny korytarz przypominając jak ważna jest bezwarunkowa akceptacja tego, że różnimy się od siebie. Następnie uczniowie uczestniczyli w krótkich pogadankach i zabawach związanych z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka, słuchając o swoich prawach i obowiązkach, a następnie przypominały sobie jak ważne jest bycie dobrym dla innych, uczestnicząc w grach związanych z Dniem Życzliwości i Pozdrowień.
Podsumowaniem tych aktywności jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło: „Nasze prawa, nasza przyszłość, już teraz”, które zwraca uwagę na wspólną odpowiedzialność wszystkich ludzi za: potępianie mowy nienawiści (hejtu), poprawianie błędnych informacji i przeciwdziałanie dezinformacji. Z pewnością jest to ważny temat, który w związku z masowym korzystaniem z mediów dotyczy również najmłodszych. Bądźmy odpowiedzialni – dbajmy o siebie nawzajem! Zachęcamy do zapoznania się z gazetką i przestrzegania naszych wspólnych praw.
M. Szpyt, S. Kosiorowska.
3
Szkoła Promująca Zdrowie
Definicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiDefinicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Cele Szkoły Promującej Zdrowie:
szkoła ma
• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stwarzać uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,• umożliwić uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości,
• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
• włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania, • wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej. Szkoła Promująca Zdrowie jako organizacja
• Szkoła Promująca Zdrowie dąży do rozwoju całościowego, w którym uwzględnia rozwój osobowy i zawodowy pracowników oraz rozwój organizacji jako określonej całości.
jest miejscem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Archiwum Aktualności