20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci, i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
Dzień przedszkolaka
- 3
Ahoj przygodo! od Irlandii aż po Dziki Zachód
W dniu 20 września rozpoczęliśmy ponownie współpracę z Filharmonią Podkarpacką. W tym roku szkolnym zaplanowano osiem audycji muzycznych, które zawiodą nas w świat muzyki, tańca i instrumentów muzycznych. Z pewnością będzie wspaniale.
Pierwszy smak muzycznego spotkania poznaliśmy już we wtorek. Wyruszyliśmy z Polski, przez Irlandię i dotarliśmy aż na Dziki Zachód. Zapraszamy na fotorelację.
12
Zerówka z Weryni z nagrodą główną na Festiwalu Kultury Lasowiackiej
10 września dzieci ze starszej grupy przedszkolnej wzięły udział w konkursie tanecznym na II Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Kolbuszowej Górnej. Zatańczyły "Lasowiacką poleczkę Weryńską" i zdobyły nagrodę główną.
Oprócz konkursu na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, z których chętnie korzystały.
Pierwsza nagrodę w tańcu indywidualnym zdobyła także nasza Ala Mazur.
Gratulujemy dzieciakom i ich opiekunom! Najważniejsze to rozpocząć rok szkolny z przytupem!!!
2
A może ktoś zostanie rolnikiem?
Przedszkolaki ze starszej grupy z wielkim zainteresowaniem oglądały nowoczesny ciągnik rolniczy prezentowany przez przedstawicieli firmy KISIEL oddział z Jasionki. Prezentacja miała miejsce na polu, które sąsiaduje z budynkiem szkoły, jakżeż więc takiej okazji nie wykorzystać? Dzieci obserwowały go podczas wykonywania prac na polu, mogły obejrzeć z bliska podczas postoju, a nawet do niego wsiąść. Dowiedziały się wielu ciekawostek o ciągniku, a na koniec otrzymały prezenty - długopisy i smycze.
2
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
1 września 2022 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Tradycyjnie wszyscy chętni udali się najpierw do kościoła parafialnego, gdzie ksiądz Proboszcz celebrował mszę świętą inauguracyjną. Następnie Uczniowie i Nauczyciele pod przewodnictwem Pocztu Sztandarowego udali się do szkoły. Tu, na sali gimnastycznej, wszystkich przywitał Dyrektor Szkoły, który w przemówieniu poprosił Uczniów i Rodziców o zaufanie do swoich Nauczycieli, którzy przez najbliższy rok pełnić będą dla dzieci rolę mentorów. Głos zabrali także zaproszeni Goście. Następnie wszyscy uczniowie udali się do swoich klas na spotkania z Wychowawcami.
5Swoje życzenia z okazji inauguracji nowego roku szkolnego przekazali zebranym w formie listu Minister Edukacji Przemysław Czarnek, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniew Chmielowiec, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej Krzysztof Wilk i Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba.
Rok szkolny 2022/2023 uważamy za otwarty!
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 oraz zerówki
W dniu 24 czerwca zakończyliśmy rok szkolny. Jak zwykle uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, podczas której dziękowaliśmy za błogosławieństwo Boże dla naszej społeczności szkolnej.
Nastepnie przeszliśmy pod przewodnictwem Sztandaru do Szkoły, gdzie nastąpiło uroczyste wręcznie świadectw naszym Absolwentom - Ósmoklasistom oraz wyróżnionym uczniom pozostałych klas jak również listów gratulacyjnych i podziękowań dla Rodziców.
Swoje życzenia z okazji zakończenia roku szkolnego przekazali na ręce Dyrektora Szkoły Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś oraz Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba. Dziekujemy za miłe słowo.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom szkoły oraz Uczniom za ten rok szkolny!
Ósmoklasistom życzymy powodzenia i dobrych wyborów dalszej ścieżki kształcenia!
Niech żyją wakacje!!!
53
Wycieczka klas 1-4 do Sandomierza
W dniu 13 czerwca 2022 r. uczniowie klas I - IV naszej szkoły wraz z wychowawcami pojechali do Sandomierza. Zwiedzającym towarzyszył przewodnik, który zaprowadził ich w ciekawe miejsca. W planie wycieczki znalazły się: wejście na taras widokowy Bramy Opatowskiej, przejście przez Podziemną Trasę Turystyczną oraz przez Ucho Igielne, przejazd melexami i rejs statkiem po Wiśle. Następnie uczniowie i ich opiekunowie obejrzeli interesujący film animowany o historii Sandomierza pt.: „Królewskie Opowieści”. Pozostały czas wolny poświęcono na zakup pamiątek. Podczas powrotu w autokarze zmęczeni, ale bardzo zadowoleni uczniowie wymieniali się wrażeniami.
36
Wycieczka do Fantazji w Rzeszowie
14 czerwca dzieci przedszkolne wyjechały na wycieczkę do sali zabaw na Podpromiu w Rzeszowie. Jest to chyba najbardziej ulubiona przez dzieci wycieczka, bo towarzyszy jej tylko zabawa.
57
Wiosenny Festiwal Małych Krokodyli w mieście nad Nilem
Festiwal rozpoczął się paradą z kolbuszowskiego rynku do Domu Kultury. Tam odbyły się prezentacje konkursowe. Grupa starsza wystąpiła w części teatralnej. Tytuł naszego napisanego na tę okoliczność przedstawienia to ,,Bajka w interpretacji przedszkolaków z Weryni''.
Grupa młodsza zaprezentowała się w części plastycznej. Pod kierunkiem p. Agnieszki i Sylwii Opalińskiej- Starzec przygotowały piękny obraz ,,Rodzina krokodyli'' i napisany wiersz o kolbuszowskich krokodylach. Po części konkursowej na dzieci czekało wiele atrakcji-zabaw, konkursów, malowania twarzy, poczęstunku.
Bardzo nam miło, bo otrzymaliśmy wiele nagród - przyznane przez Jury:
I nagroda dla grupy młodszej
II nagroda dla grupy starszej
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, nauczycieli i uczniów naszej szkoły wygraliśmy też głosowanie internetowe otrzymując nagrodę publiczności.
Nagrodę Krokodyl Belfer otrzymała nasza Pani Danusia i dostaliśmy też nagrodę Najbardziej Kulturalny Mały Krokodyl.
Nasze przedszkolaki ze swoim przedstawieniem wystąpiły także na Dniach Kolbuszowej.
Dziękujemy wszystkim za wszelką pomoc przy organizacji strojów, transporcie materiałów konkursowych.
Wspólnymi siłami można wszystko!
54
Wędrówki po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej
2 czerwca nasi uczniowie eksplorowali Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. Wędrując przez Ojcowski Park Narodowy poznali piękno Doliny Prądnika, bogatą florę i faunę oraz interesującą przeszłość archeologiczną. Była to świetna okazja do wspólnych rozmów i integracji.
21
Wycieczka do Lublina
Tuż po egzaminach, 27 maja, Ósmoklasiści wybrali się na wycieczkę do Lublina, której scenariusz układali wspólnie z wychowawcą. Podróż była niecodzienna, bo młodzież podróżowała pociągiem i trolejbusem. Zwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku. Przewodnik opowiadał młodzieży trudnym o życiu obozowym od momentu przyjazdu do momentu opuszczenia obozu...Następnie, po ciepłym posiłku młodzież, ze względu na deszczową pogodę, udała się do kina. Późnym popołudniem młodzież dała upust emocjom w parku trampolin "Mania Skakania". Zmęczeni, ale zadowoleni, w godzinach nocnych wróciliśmy do domu.
Sylwia Przybyło
Ewelina Pięta
15
Święto Rodziny
1 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Rodziny. Czekaliśmy na to święto całe dwa lata, ponieważ w jego organizacji dwukrotnie przeszkodziła pandemia. Na szczęście, w tym roku, udało się zorganizować tę piękną uroczystość.
Dzień ten jest Świętem Mamy, Taty i Dziecka. Z tej okazji najpierw zaprezentowany został program artystyczny dla Rodziców, przygotowany przez oddziały przedszkolne, klasy 1, 2, i 3 oraz chór szkolny i zespół taneczny pod okiem wychowawców i nauczycieli. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Werynia przygotowało wystawę akwareli artysty Stanisława Bryndala.
Potem świętowanie miało swój przebieg na podwórku i boisku szkolnym. Tutaj odbył się turniej piłkarski i zabawy dzieci z animatorem. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich uczestników pyszne kiełbaski z grilla oraz lody, watę cukrową i popcorn.
Dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich za wypożyczenie urządzeń do przygotowania waty i popcornu, a Sołtysowi Wsi za udostępnienie zestawów piknikowych i grilla.
Składamy również serdeczne podziękowania Radzie Rodziców, nauczycielom, pracownikom szkoły i wszystkim osobom i instytucjom za poświęcony czas i wkład w przygotowanie i przebieg tego święta.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
133
#zbieramto w szkole#
Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Zbieramto w szkole”.
Zachęcamy do włączenia się w cały system różnego rodzaju zbiórek surowców wtórnych i nieprzydatnych rzeczy, które nazywają się "pomocą bez pieniędzy". Będziemy zbierać: telefony komórkowe, baterie, laptopy, stare srebro, złoto, zegarki tarczowe, klocki LEGO, "Dobre monety".
Dzięki tym zbiórkom dokonuje się dwojaka pomoc:
1) Edukujemy ekologicznie dzieci i młodzież. Pomagamy środowisku naturalnemu, wspieramy recykling, aby jak najmniej odpadów trafiało na wysypiska śmieci.
2) Darowizny od firm recyklingowych zostaną przekazane jako pomoc rozwojowa do najbiedniejszych krajów w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej. Dzięki "dobroczynnemu recyklingowi" udało się już wybudować dom dla ofiar tajfunu na Filipinach, trzy studnie w Czadzie. W najbliższym czasie będą zbierane fundusze na budowę studni głębinowych w Czadzie oraz w Tanzanii, wsparcie Domu Dziecka w Boliwii oraz Sercańskiego domu dla dziewcząt KDF na Filipinach.
Matce Niebieskiej i Ziemskiej
29 czerwca w naszym kościele parafialnym w Weryni odbyła się doroczna uroczystość Dnia Matki. Z tej okazji Parafialne i Szkolne Koło CARITAS, Zespół Ludowy „Jarzębinki” oraz
Schola Parafialne przygotowały program słowno-muzyczny „Matce Niebieskiej i Ziemskiej” – rok z Maryją. Przy tej okazji uhonorowano wybrane Matki z naszej parafii za ich matczyny trud.
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ta uroczystość została zaplanowana oraz przeprowadzona, a wszystkim Mamom życzymy aby Maryja była ich wzorem oraz ucieczką i orędowniczką.
30
Cyrk w szkole...
Na szczęscie to tylko pokaz cyrkowy... Była niemała frajda i super zabawa!
70
POKAZY FIZYCZNE
Dnia 20 maja 2022r uczniowie klas IV- VIII pojechali na Politechnikę Rzeszowską na pokazy fizyczne. Podczas pokazów oglądnęli oraz sami uczestniczyli w wielu doświadczeniach wykonanych przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej. Wśród wykonanych doświadczeń znalazły się doświadczenia związane z prawami i zasadami fizyki z mechaniki, w trakcie których uczniowie poznali więcej informacji o pędzie i momencie pędu. Następnie oglądali doświadczenia związane z ciśnieniem atmosferycznym oraz powstaniem chmury. Kolejno pokazy dotyczyły prądu elektrycznego oraz magnetyzmu. Ostatnia cześć pokazów dotyczyła ruchu drgającego a w tym fal stojących, biegnących oraz dźwiękowych. Na koniec wszyscy prowadzący wykonali niesamowity koncert na nietypowych instrumentach. Pokazy w łatwy i praktyczny sposób pokazały prawa, zasady rządzące w przyrodzie.
Uczniowie mogli uczestniczyć w niecodziennej lekcji fizyki.8
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII. W 2022 r. – podobnie jak w zeszłym roku – egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych.
Po raz pierwszy egzamin został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019. Wcześniej egzamin pisali szóstoklasiści.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:
- uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
- uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego.
Naszym Ósmoklasistom życzymy najlepszych wyników i trzymamy za Was kciuki!!!
Powodzenia!!!
XI Tydzień Świadomości Czerniaka
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
Nasza szkoła wzięła udział w akcji profilaktyki czerniaka, a teraz chętnie dołączamy się do Tygodnia Świadomości Czerniaka.
Poniżej link do filmu profilaktycznego.
Promocja Szkoły Muzycznej
13 maja odwiedzili nas nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kolbuszowej. Wśród koncertujących byli również uczniowie i absolwenci naszej szkoły, którzy są obecnie uczniami Szkoły Muzycznej. Zapraezentowali koncert, którego celem było zachęcenie dzieci i młodzieży naszej szkoły do wykonania pierwszego kroku w karierze muzycznej.
Może ktoś odkryje w sobie talent?!
22
Przedszkolaki w Afryce...
Nasze przedszkole jest światowe! Właśnie pojechało do Afryki... a w zasadzie to na wystawę „Kultura materialna ludów Afryki Zachodniej” czyli sztuka artystów ludowych Afryki Zachodniej: Wybrzeża Kości Słoniowej, Burkina Faso, Mali, Ghany.
To całkiem egzotyczny świat.
1
Szkoła Promująca Zdrowie
Definicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiDefinicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Cele Szkoły Promującej Zdrowie:
szkoła ma
• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stwarzać uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,• umożliwić uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości,
• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
• włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania, • wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej. Szkoła Promująca Zdrowie jako organizacja
• Szkoła Promująca Zdrowie dąży do rozwoju całościowego, w którym uwzględnia rozwój osobowy i zawodowy pracowników oraz rozwój organizacji jako określonej całości.
jest miejscem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie