Jako, że przedszkolaki nie pojechały do muzeum - muzeum przyjechało do przedszkolaków. Stało się tak dzięki p. Katarzynie Cesarz. Dzieci zobaczyły jak ubierają się mali Afrykańczycy - mogli nawet przymierzyć niektóre stroje. Dowiedzieli się jak pracują misjonarze w Afryce oraz kim był kardynał Kozłowiecki. Podziwiały eksponaty z muzeum Kardynała w Hucie Komorowskiej przywiezione z Afryki. Dzieci z zaciekawieniem pochłaniały wiadomości przekazywane przez panią Katarzynę. Na koniec poznawały smaki owoców egzotycznych.
Aktualności
Warsztaty muzealne u przedszkolaków
- 31
Gang ... i to w przedszkolu...
Starsza grupa przedszkolna wzięła udział w ogólnopolskim konkursie "Szkolne Przygody Gangu Swojaków'
Praca konkursowa grupy to film prezentujący kreatywne wykonanie piosenki dostępnej na stronie programu.
Oto wymyślona przez nas choreografia i interpretacja zgłoszonej na konkurs piosenki...... na ocenę naszych poczynań niecierpliwie oczekujemy.
Czyściochowa Akademia
Oddział przedszkolny w roku szkolnym 2021/222 realizuje program ,,Czyściochowa Akademia’’, którego celem jest kształtowanie i utrwalanie dobrych nawyków higienicznych wśród najmłodszych.
W programie wykorzystujemy bezpłatne materiały edukacyjne: scenariusze zajęć, propozycje zabaw, gier, piosenek, materiały do kontynuacji nauki w domu, bierzemy udział w Czyściochowych Mistrzostwa, konkursach i higieniczniejszych świętach.
Mikołajki
Do naszej szkoły zawitał Mikołaj.
Przedszkolaki bardzo Go oczekiwały, dlatego na przywitanie Mikołaja przygotowały specjalne przedstawienie. Prezenty dały dużo radości.
Natomiast uczniowie klas szkolnych tego dnia świętowali na różne sposoby. Klasa 5 przygotowała z tej okazji pyszne pierniczki. Mnniaam...
5
Bal andrzejkowy
25 listopada, w czwartek, zarówno w szkole jak i w przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Czas trudny, dlatego czasem trzeba się rozerwać, żeby zapomnieć o codzienności. Była świetna zabawa, wróżby i piękne stroje, a Rodzice zadbali o coś pysznego do jedzenia.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie tej imprezy szkolnej.
2
Przedszkolaki na "szerokich wodach"
Nasze starszaki próbowały swoich sił w III Międzypowiatowym Przeglądzie Pieśni i Patriotycznej i Żołnierskiej
„Historia Polski nutami pisana" pod Patronatem Starosty Rzeszowskiego, który odbył się 18.11.2021 r.
Organizatorem Międzygminnego przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej Historia Polski nutami
pisana jest Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim.
Cel:
1. Propagowanie pieśni żołnierskiej i patriotycznej w środowisku.
2. Zainteresowanie dziedzictwem kulturowym, pieśnią, religią, tradycją i obyczajam i
3. Wyłonienie uzdolnionych wokalnie dzieci oraz młodzieży.
4. Propagowanie kultury muzyc znej oraz walorów artystycznych.Sukcesu nie było, jednak dzieciaki pięknie i godnie nas reprezentowały. I cieszymy się, że przezwyciężyły tremę związaną z występem na obcej, profesjonalnej scenie wśród 56 innych zgłoszonych wykonawców.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie dzieci do konkursu i organizację wyjazdu.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
19 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane na niebiesko. W grupach zostały przeprowadzone zajęcia o prawach dziecka z wykorzystaniem ciekawych materiałów edukacyjnych. Dzieci wysłuchały wiersza, ogladnely prezentacje odbyły się interesujące rozmowy na temat praw dziecka. Na koniec przedszkolaki wykonały plakat dotyczący praw dziecka oraz odbiły rączki malowane farbką.
Pasowanie na przedszkolaka
27 października przyjęliśmy do grona przedszkolaków nowych wychowanków naszego przedszkola. To pierwsza tak ważna uroczystość dla maluszków. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w krótkiej części artystycznej, dając tym samym dowód jak dużo już potrafią. Następnie Pan dyrektor pasował dzieci na przedszkolaków oraz wręczył im pamiątkowe dyplomy.
Dziękujemy Paniom Przedszkolankom za pracę z naszymi najmłodszymi, już pełnoprawnymi Przedszkolakami!
Lekcja muzealna
Dzieje wawelskich arrasów.
25 listopada uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w muzealnej lekcji online przeprowadzonej przez panią Annę Kowalską - pracownika Zamku Królewskiego na Wawelu. Podczas zajęć uczniowie poznali bliżej postać króla Zygmunta Augusta – kolekcjonera dzieł sztuki o wspaniałym guście artystycznym. To dzięki niemu w Zamku Królewskim na Wawelu możemy podziwiać niezwykłą kolekcję arrasów – tkanin wykonanych nićmi wełnianymi, jedwabnymi, srebrnymi i złoconymi. Ciekawe przedstawienia kompozycji arrasów były okazją do poznania przedstawionych tam postaci biblijnych i mitologicznych. To, co najbardziej zaciekawiło uczniów to proces powstania arrasów. Prowadząca opowiadała jak bardzo był pracochłonny; z ilu etapów się składał; ilu rzemieślników i artystów brało w nim udział. Uczniowie mają nadzieję, że kiedyś uda im się obejrzeć arrasy osobiście.
Święto Niepodległości
W dniu 10 listopada 2021 roku w naszej szkole im. kpt. Józefa Batorego, miała miejsce uroczystość z okazji 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tradycją lat poprzednich uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowali uroczystą akademię. Akademia rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania Hymnu Państwowego.
Jako pierwsze wystąpiły dzieci z przedszkola, które zaśpiewały pieśni oraz zatańczyły piękny taniec.
Następnie uczennice klasy ósmej wyrecytowały piękne wiersze, które były przeplatane śpiewem pieśni patriotycznych wykonanych przez chór szkolny. Dodatkowych doznań artystycznych mogliśmy doświadczyć dzięki wykonaniu utworu przez jedną z naszych uczennic na skrzypcach.
Dziękujemy nauczycielom oraz naszym uczniom, za możliwość uczestnictwa w tak doniosłym wydarzeniu, które pozwoliło na szybsze kołatanie serca każdego Polaka.49
EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO ŻYWIENIA
W dniu 8 listopada społeczność naszej szkoły włączyła się w EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO ŻYWIENIA w ramach realizowanych w szkole programów propagowania zdrowego żywienia „Trzymaj Formę” oraz „Szkoły Promującej Zdrowie”. W ramach tych projektów uczniowie naszej szkoły od klas najmłodszych do najstarszych chętnie zaangażowali się w przygotowanie zdrowego i smacznego drugiego śniadania. Pomysły na zdrowe śniadanie były bardzo różne i w ich przygotowanie wszyscy chętnie się angażowali. Po ciężkiej, ale miłej pracy nastąpił czas na degustację.
Dzień Zdrowego Żywienia miał pokazać, jak ważne jest zdrowe odżywianie w dzieciństwie, ponieważ wiąże się ono z prawidłowym funkcjonowaniem naszego organizmu w dorosłym życiu.
17
Wycieczka w Bieszczady
W dniach 21 – 22 października uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce szkolnej. Celem wyjazdu było zwiększenie zainteresowania uczniów różnorodnym krajobrazem Bieszczad oraz możliwość wspólnego wędrowania po długim okresie nauki zdalnej. Podczas wycieczki uczniowie mogli podziwiać piękną bieszczadzką jesień podróżując Bieszczadzką Kolejką Leśną, płynąc statkiem po Solinie oraz wspinając się na Połoninę Wetlińską. Poznali również metody malowania ikon, dzięki warsztatom w Pracowni Ikon w Cisnej oraz historię roślin biblijnych w Ogrodzie w Myczkowcach. Uczniowie wrócili zadowoleni z pełnej wrażeń wędrówki.
Wycieczka została zrealizowana dzięki dotacji i uczestnictwu w konkursie grantowym "AKADEMIA KREATYWNOŚCI", który został w naszej szkole zrealizowany dzięki współpracy z Regionalną Fundacją Rozwoju "SERCE" w Kolbuszowej.
Dziękuejmy zespołowi Fundacji za owocną współpracę, a nauczycielom organizatorom i opiekunom za poświęcony czas.
4
Wielki Plebiscyt Edukacyjny
Dziękujemy tym Rodzicom, którzy zgłosili nas do tego konkursu i zdajemy sobie sprawę, że tym większa na nas ciąży odpowiedzialność za udźwignięcie takiej nominacji... Oczywiście będziemy się starali temu sprostać na ile potrafimy.
Na stronie internetowej Plebiscytu - link poniżej, dostępne są wszystkie informacje na temat samego konkursu i terminów oraz etapów głosowania. Głosowanie trwa, dlatego - jeżeli taka Wasza wola - proszę na nas zagłosować:
- w kategorii "Nauczyciel przedszkola" - Pani Danuta Żądło,
- w kategorii "Nauczyciel 0-3" - Panie: Kazimiera Warchoł i Małgorzata Rzepka,
- w kategorii "Przedszkole roku" - Oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. kpt. Józefa Batorego w Weryni,
- w kategorii "Szkoła roku" - Szkoła Podstawowa im. kpt. Józefa Batorego w Weryni
Wielki Plebiscyt Edukacyjny
Europejski Dzień Języków Obcych
29 października odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Wszystkie klasy przygotowywały się wspólnie w wychowawcami i nauczycielami języków obcych. Celem wspólnej nauki było zachęcenie młodzieży do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Każda klasa pokazała lokalizację wybranego kraju i opowiedziała kilka podstawowych informacji o języku. Prezentacja każdej klasy obejmowała również piosenkę w języku obcym. Taki dzień był organizowany w naszej szkole po raz pierwszy. W kolejnych latach zamierzamy pogłębiać wiedzę.
7
Szkoła Pamięta 2021
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Uczniowie naszej szkoły odwiedzili cmentarz w Kolbuszowej, gdzie zapalili znicze na symbolicznym grobie naszego Patrona - mjra Józefa Batorego, oraz na grobach Nieznanego Żołnierza, Druhów Strażaków i symbolicznym grobie pomordowanych w Katyniu, a także na grobach zmarłych nauczycieli.
Twórcza jesień
Jesień zainspirowała nasze dzieciaki w przedszkolu do twórczości plastycznej.
Leśnicy w przedszkolu
Przedszkolaki poznają różne zawody. Tym razem do naszych dzieciaków przyjechała Pani Leśnik z Nadleśnictwa Kolbuszowa. Bardzo serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu za piękną i twórcza współpracę z asza szkołą na wielu płaszczyznach.
1
Przedszkolaki na Skansenie w Kolbuszowej
7 października przedszkolaki zamówiły wspaniałą pogodę i pojechały zwiedzać kolbuszowski Skansen. Było wspaniale!
11
Warsztaty malarskie
Przedszkolaki postanowiły pokazać swoje talenty malarskie. Dlatego ich Wychowawczynie zaprosiły na warsztaty plastyczne Panią Katarzynę Cesarz. Wyszło troszkę abstrakcyjnie, ale o takie talenty nikt przedszkolaków nie podejrzewał....
3
Dzień chłopaka
Wszyscy pamiętają, że 30 września to dzień chłopaka. W przedszkolu były prezenty od dziewczynek, i rady rodziców, a w szkole dyskoteka!
4
Szkoła Promująca Zdrowie
Definicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiDefinicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Cele Szkoły Promującej Zdrowie:
szkoła ma
• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stwarzać uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,• umożliwić uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości,
• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
• włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania, • wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej. Szkoła Promująca Zdrowie jako organizacja
• Szkoła Promująca Zdrowie dąży do rozwoju całościowego, w którym uwzględnia rozwój osobowy i zawodowy pracowników oraz rozwój organizacji jako określonej całości.
jest miejscem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Archiwum Aktualności