Przed Świętami Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty, na których wykonywane były kartki świąteczne i stroiki. Do wspólnej pracy zaprosiliśmy rodziców lub kogoś z rodziny. Prawie wszyscy odpowiedzieli na nasze zaproszenie bo cel był szczytny. Wykonane ozdoby przekazane zostały do Kościoła na pozyskanie środków finansowych dla chorego chłopca z naszej szkoły. Serdecznie dziękuję za przyniesione materiały, wykonane prace i poświęcony czas. Wspólną pracą udało nam się odnieść sukces.
Aktualności
Charytatywne warsztaty ozdób świątecznych
- 8
Życzenia świąteczne
Boże Narodzenie to szczególnie ciepły i pełen miłości czas, kiedy przekazujemy sobie wiele ciepłych słów. Poniżej zamieszczamy galerię życzeń, które otrzymała nasza szkoła w wersji papierowej. Wiele życzeń miało także formę elektroniczną. Za wszystkie bardzo Państwu dziękujemy. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z nimi.
W imieniu całej społeczności szkolnej przekazujemy nasze życzenia dla wszystkich, którzy zaglądają na naszą stronę internetową. Prosimy o ich przeczytanie poniżej.
20
Rozstrzygnięcie konkursu gminnego
Ogłoszono wyniki w XVIII Gminnym Konkursie nt. „Tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia”, który corocznie organizuje Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie. Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów.
Kategoria muzyczna klas I-III:
I miejsce Malwina Zielińska
II miejsce Wiktoria Węgrzyn
III miejsce Dominik Starzec
Kategoria muzyczna klas IV-VI:
III miejsce Adrian Wójcicki i Arkadiusz Mazur
Kategoria plastyczna klas I-III:
II miejsce Sara Lenart
III miejsce Bartosz Kret
Kategoria plastyczna klas IV-VI:
Agata Reguła wyróżnienie.
Nagrodzonym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Nauczycielom, którzy przygotowali uczniów serdecznie dziękujemy za pracę.
Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych konkursach.
13
Niezwykła wizyta
14 grudnia naszą szkołę odwiedzili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kolbuszowej. WTZ działają przy Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Rozpoczęły swoją działalność 23 grudnia 2004r. i są piątą tego typu placówką w diecezji. Głównym celem warsztatów jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych. Każdego dnia 40 uczestników z terenu powiatu kolbuszowskiego rozwijają swoje zainteresowania na sześciu pracowniach poprzez odpowiednią terapię, zmierzającą do usamodzielnienia się uczestników.
Wizyta podopiecznych WTZ była niezwykle inspirująca. Pani kierownik Justyna Tęcza przedstawiła nam historię powstania placówki oraz zaprezentowała film promujący działalność Warsztatów. Potem nasi Goście zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, plastyczne, teatralne oraz swoje rękodzieło.
Jesteśmy pod wrażeniem działalności WTZ oraz umiejętności ich podopiecznych.
18
Remont biblioteki
Nasza szkoła realizuje w bieżącym roku szkolnym Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Otrzymanie dotacji w kwocie 2500 zł w ramach NPRCZ oraz wkładu własnego z naszego Organu Prowadzącego – Gminy Kolbuszowa, stało się dla nas inspiracją do szerzej zakrojonej akcji remontowej i zakupowej w naszej bibliotece szkolnej. W tym celu poprosiliśmy o pomoc z zewnątrz, bo sami nie poradzilibyśmy sobie z takim wielkim zadaniem – szkolny budżet jest szczuplutki…
Naszą inicjatywę wsparli: Pan Stefan Batory, Regionalna Fundacja Rozwoju SERCE, Firma Handlowa WALOR A. Nowak, W. Fryc Spółka Jawna, Bank Spółdzielczy w Kolbuszowej, Rada Rodziców SP w Weryni.
Wszystkie zgromadzone fundusze pozwoliły na zakup 234 sztuk nowych książek, programu do wypożyczeni elektronicznych wraz z czytnikiem kodów QR, nowego komputera bibliotecznego, nowych regałów na księgozbiór oraz biurka i szafy, bielutkich firanek i nowych karniszy oraz malowanie całego pomieszczenia.
Nowe meble i regały wykonała w promocji firma Stolarstwo Artur Węgrzyn Sp. z o.o.
Koszt całości prac i zakupów to 22 545,63 zł
Wszystkim naszym Darczyńcom serdecznie DZIĘKUJEMY!!!
XXXVII konkurs plastyczny - Mój Las
Organizatorami konkursu są Liga Ochrony Przyrody oraz Stowarzyszenie Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej w czterech przedziałach wiekowych (szkoła podstawowa klasy I-III, IV-VI, VII-VIII, licea ogólnokształcące i szkoły zawodowe).
Nasza szkołę w tym konkursie reprezentował Dominik Starzec, który w etapie wojewódzkim uzyskał wyróżnienie. Rozdanie nagród odbyło się 15 grudnia w Nadleśnictwie Kolbuszowa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
XVIII Powiatowy Konkurs na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze
Komisja Konkursowa w składzie: Magdalena Fołta oraz Paulina Mazur – Kopeć obradowała we wtorek (12 grudnia). Jury po ocenie 135 prac z 23 szkół podstawowych i ponadpodstawowych przyznało miejsca i wyróżnienia. Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:
Klasy 1-4
W kategorii „AKCESORIA KOLĘDNICZE”
I miejsce - Dominik Starzec
KLASY 5-8
W kategorii ”OZDOBY BOŻONARODZENIOWE”
III miejsce - Wojciech Turbak
W kategorii „AKCESORIA KOLĘDNICZE”
II miejsce - Arkadiusz Mazur.Laureatom serdecznie gratulujemy, a ich Nauczycielom dziękujemy za opiekę nad uczestnikami konkursu.
Wszystkim życzymy wielu dalszych sukcesów.
6
POWIATOWY SUKCES TENISOWY
13 grudnia 2023 roku odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. Nasze uczennice: Julia Nowak i Nicole Wójcicka zajęły w nich I miejsce!
Dziewczynom gratulujemy sukcesów zarówno gminnych jak i powiatowych! Wyrazy uznania kierujemy także do Pana Andrzeja Żywca, który przygotowywał nasze Mistrzynie.
Mamy nadzieję, że równie dobrze zaprezentują naszą szkołę, Gminę i Powiat na zawodach rejonowych.
Powodzenia!
Mikołaj również w przedszkolu
Mikołaj to gość bardzo oczekiwany przez wszystkie dzieci.
W tym roku spotkanie z nim odbyło się na sali gimnastycznej z udziałem rodziców.
Zadbaliśmy o odpowiedni wystrój, przygotowaliśmy tron i czekaliśmy na jego przyjście.
Nie zawiódł nas i tym razem. Przyniósł dla każdego prezenty ale przed obdarowaniem wysłuchał przygotowanego programu, rozmawiał z dziećmi, nauczycielkami, pracownikami, a także rodzicami.
"Spoglądaj tam na nas przy okazji z nieba
i tak sobie pomyśl:
w przyszłym roku do Weryni
koniecznie przyjść trzeba"
Taka prośba i zaproszenie na następny rok!
5
Szkolne mikołajki
W naszej szkole odbyły się klasowe mikołajki. W tym przypadku Święty Mikołaj miał wielu pomocników. Miło jest otrzymywać prezenty, a jeszcze wspanialej je dawać. Dziękujemy wszystkim za piękne przeżycie tego dnia, wspaniałe podarki i radosną atmosferę.
2
Charytatywne pierniczki
Przedszkolaki piekły ciastka w Domu Ludowym w Weryni pod kierunkiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Weryni - Marii Opalińskiej, Grażyny Pupa oraz przy udziale bibliotekarki Pani Marii Styczyńskiej. Aby poznać tajniki pieczenia pani Maria Styczyńska przeczytała ilustrowaną opowieść o sposobie ich wykonania. Praca nad pierniczkami szła dzieciom bardzo sprawnie ponieważ Panie zadbały o dobrą organizację i świąteczną atmosferę.
Starsze klasy szkolne piekły pierniczki w szkole. Była to dobra okazja do integracji zespołów klasowych i wspólnej pracy w szczytnym celu. Zapach był bardzo świąteczny i pieczenie wniosło wiele radości samym piekarzom.
Były też takie osoby, które wykonały ciastka w domu, a następnie przekazały je do szkoły. Dziękujemy!
Całemu wydarzeniu przyświecał szczytny cel. Gotowe słodkości przekazaliśmy darczyńcom w ramach podziękowania za złożone datki dla chorego chłopca z naszej szkoły i jego rodziny.
Dziękujemy wszystkim za udział w tej akcji!
28
Sukces Mikołaja!
W dniu 27 listopada w Nadleśnictwie Świerczów zostały rozdane nagrody dotyczące organizowanego konkursu pt. "Energia z lasu". Celem konkursu była popularyzacja wiedzy ekologicznej, kształtowanie postaw proekologicznych, przybliżenie wielofunkcyjności ekosystemy leśnego jako źródła zrównoważonej energii oraz rozwijanie zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży.
Z naszej szkoły zostało wysłanych wiele prac, ale tylko jedna szczególnie została zauważona i doceniona przez jury. Była to praca naszego ucznia z kl. 1- Mikołaja Ramsa. Za wykonaną pracę zdobył on 3 miejsce oraz wspaniałe nagrody.
Mikołaju, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Tę książkę warto przeczytać!
W ramach działań związanych z NPRCZ uczniowie klasy IV na jeden z lekcji z wychowawczej zachęcali swoich kolegów do przeczytania książek pt. „ Sekret Pustej Książki” oraz „Cukierku Ty Łobuzie”. Uczniowie przygotowali i przedstawili plakaty i lapbooki na temat przeczytanej przez siebie książki, która bardzo im się spodobała i wywarła na nich niezapomniane wrażenia. Plakaty i wystąpienia były bardzo ciekawe i interesujące, było kolorowo i wesoło. Były rysunki, zagadki i rebusy. Jesteśmy przekonanani, że inni uczniowie także chętnie sięgną po przedstawione książki.
7
"Dzień Pluszowego Misia”
W naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy. Każde dziecko opowiadało ciekawe historie o swoim Misiu, rozpoznawaliśmy misie występujące w bajkach. Dzieci w parze tańczyły ze swoim misiem do ulubionych piosenek. Przedszkolaki w grupach kolorowały obrazek przedstawiający pluszowego misia, a na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia ze swoimi misiami. Dzień Pluszowego Misia dostarczył przedszkolakom wiele uśmiechu oraz radości.
12
Spotkanie członków Szkolnych Kół Caritas w Rzeszowie
W dniu 30 listopada 2023 roku w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym, odbyło się spotkanie członków Szkolnych Kół Caritas naszej diecezji. Spotkanie to dla osób zrzeszonych miało charakter warsztatowy. Jego celem była wzajemna inspiracja dobrymi pomysłami oraz zachęcanie do czynienia dobra i pomagania innym.
W spotkaniu tym obok członków naszego Szkolnego Koła Caritas wzięła udział schola parafialna złożona z naszych uczniów oraz absolwentów. Jej zadaniem było ubogacenie całego spotkania w śpiew. Poradzili sobie z tym znakomicie!
Dziękujemy naszym uczniom i absolwentom za udział w spotkaniu a nauczycielom – Opiekunom Szkolnego Koła Caritas i scholii za organizację wyjazdu , przygotowanie dzieci i młodzieży oraz opiekę nad uczniami.
12
Nie tylko andrzejki...
27 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa.
Zabawa miała dwie odsłony. W godzinach przedpołudniowych bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3. Wspaniałą zabawę zapewniły Animatorki: Magdalena Białek i Anna Popek reprezentujące Firmę AniMisie https://www.facebook.com/p/AniMisie-100057458888711/
Druga odsłona nastąpiła w godzinach wieczornych, kiedy na zabawę przy dźwiękach muzyki dyskotekowej przyszli uczniowie klas 4-8.
Nad całością imprezy czuwali niezawodni Rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech poczęstunek, który zapewnił energię do wspaniałej zabawy. Opieką dzieci i młodzież otoczyli także Nauczyciele i Pracownicy Szkoły.
Ten dzień to także kiermasz ciast oraz kiermasz zabawek, z których dochód przeznaczony zostanie dla Piotrka – naszego ucznia oraz jego Rodziny. W kiermasz włączyli się wszyscy z niesłychanym zapałem. Ilość ciast oraz zabawek, które dostarczyli Rodzice wraz z dziećmi i młodzieżą przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Cel był wiadomy, dlatego tym bardziej cieszy Państwa zaangażowanie. Pochwalić także należy młodzież szkolną, która ochoczo włączyła się w pomoc przy sprzedaży zgromadzonych smakołyków i zabawek.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie imprezy andrzejkowej oraz upieczenie ciast i innych słodkości, dzieciom i Rodzicom za dostarczenie zabawek, Młodzieży szkolnej za pomoc w sprzedaży podczas trwania kiermaszy, Radzie Rodziców za czuwanie nad całością, Nauczycielom za wspaniałą organizację i czuwanie nad bezpieczeństwem oraz Pracownikom szkoły za całą obsługę techniczną. Wszystkim Państwu za hojność. Jesteście wielcy i wspaniali!!!
122
Dzień Seniora
W minioną niedzielę, w świetlicy Domu Ludowego w Weryni odbyły się uroczyste obchody Dnia Seniora. Było to wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu uhonorowanie i docenienie starszych mieszkańców naszej miejscowości. Obchody przyciągnęły liczne grono seniorów. Wszystkich zebranych przywitali: Radny Rady Miejskiej w Kolbuszowej i Sołtys Wsi Zbigniew Pytlak oraz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Weryni pani Maria Opalińska. Uczniowie klasy II i III naszej szkoły przygotowali na ten dzień wyjątkowe przedstawienie. Prezentując ,,Historię miłości babci i dziadka”- przenieśli zebranych wspomnieniami w czasy PRL-u. Czar wspomnień uzupełnił chór szkolny wykonując przeboje z lat młodości naszych seniorów. Wieczór uświetnił występ zespołu „Jarzębinki”, działający przy KGW. Nie zabrakło podziękowań, pięknych życzeń, kwiatów i upominków od przybyłych gości.
Nasi kochani Seniorzy mają ogromną wiedzę, doświadczenie życiowe, są strażnikami tradycji, kultywują kulturę naszego regionu. Za to wszystko serdecznie dziękujemy! Jeszcze raz wszystkim SENIOROM składamy życzenia - wielu lat w zdrowiu, szczęściu i radości.
Poniżej zdjęć znajduje się link do filmiku, na którym można obejrzeć przebieg akademii dla Seniorów.
101Filmik do obejrzenia
Wojewódzka Konferencja Metodyczna „R jak Rummikub”
Dnia 23 listopada nasi uczniowie z klasy 6: Pola Kardyś oraz Milena Nabożny pod opieką nauczyciela wzięły udział w Wojewódzkiej Konferencji Metodycznej „R jak Rummikub” organizowanej przez Szkołę Podstawową im. Janka Zawiszy w Przedborzu.
Wydarzenie to skierowane było do uczniów i nauczycieli województwa podkarpackiego, chcących rozwijać zdolności logicznego myślenia, umiejętności matematyczne poprze innowacyjne metody nauczania oparte na grze Rummikub.
Konferencję rozpoczęły certyfikowane trenerki Rummikub, które przedstawiły krótką historię powstania gry i jej popularności na całym świecie. Przybliżyły także uczestnikom działalność Szkolnej Ligi Rummikub. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami gry. W dalszej części spotkania wzięli udział w rozgrywkach, zorganizowanych w profesjonalny sposób, niczym turnieje ogólnopolskie.
Na zakończenie dziewczyny otrzymały grę , którą wraz ze zdobytą wiedzą przywiozły do naszej szkoły. Postaramy się, aby zdobyte doświadczenie zaowocowało również w naszej placówce. Mamy nadzieję, że uda nam się zarazić uczniów grą w Rummikuba, ponieważ jest to doskonała nauka przez zabawę, która rozwija logiczne myślenie, koncentrację uwagi, wyobraźnię, spostrzegawczość, uczy rywalizacji, kreatywność i zasad fair play.
4
Wyjazd do muzeum oraz do kina
Dnia 24 listopada uczniowie klas szóstych, siódmych oraz ósmych naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz do kina Helios w Rzeszowie.
W muzeum potocznie nazywanym Muzeum Ulmów uczniowie zostali zapoznani z historią rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Mogli zobaczyć jak mieszkała rodzina i czym się zajmowała, a przede wszystkim gdzie i w jaki sposób ukrywała Żydów w trakcie wojny.
Dodatkowo pani przewodnik w bardzo interesujący sposób opowiedziała dzieciom, jak represjonowano naród żydowski, jakie były okrucieństwa skierowane w tych ludzi. Przedstawiła także historię innych Polaków, którzy nie byli obojętni na ludzką krzywdę i oddali życie, aby pomóc swoim sąsiadom.
Zbrodnia na Ulmach – gdy cała rodzina została zamordowana wraz z ukrywanymi Żydami- stała się symbolem polskiej ofiary podczas niemieckiej okupacji. To była bardzo pouczająca lekcja historii.
Starsi uczniowie wzięli także udział w projekcji filmu dokumentalnego „Ulmowie. Błogosławiona rodzina.” Natomiast uczniowie klasy szóstej obejrzeli film „O psie, który jeździł koleją” .
7
Wyróżnienie - Podkarpacki Certyfikat Edukacyjny
W dniu 23 listopada 2023 roku w Rzeszowie, w Filharmonii Podkarpackiej, miała miejsce gala wręczenia Podkarpackiego Certyfikatu Edukacyjnego oraz Certyfikatu Podkarpackiej Akademii Innowacji Pedagogicznych.
Na tej uroczystości nasz Pan Dyrektor Grzegorz Starzec odebrał Podkarpacki Certyfikat Edukacyjny przyznany naszej szkole za troskę o wysoki poziom doskonalenia zawodowego Grona Pedagogicznego oraz wyznaczanie kierunków rozwoju placówki zgodnie z priorytetami rozwoju szkolnictwa.
Cieszymy się z takiego wyróżnienia i mamy nadzieję, że nasze wysiłki szkoleniowe przyniosą określone skutki w jeszcze lepszym spełnianiu naszych obowiązków.
10
Szkoła Promująca Zdrowie
Definicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiDefinicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Cele Szkoły Promującej Zdrowie:
szkoła ma
• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stwarzać uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,• umożliwić uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości,
• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
• włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania, • wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej. Szkoła Promująca Zdrowie jako organizacja
• Szkoła Promująca Zdrowie dąży do rozwoju całościowego, w którym uwzględnia rozwój osobowy i zawodowy pracowników oraz rozwój organizacji jako określonej całości.
jest miejscem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Archiwum Aktualności