6 czerwca odbył się wiosenny zjazd Szkolnych Kół Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice mocno zaangażowane w działalność charytatywną: Julia Nowak i Bernadeta Rumak. Głównym prelegentem zjazdu był ks. Sebastian Picur – znany jako ,,ksiądz z tiktoka”. Tematem jego wystąpienia było realne miłosierdzie obecne w Internecie. Znany z internetowej aktywności ewangelizacyjnej duchowny przypomniał, że warto być dobrym i pomagać – zarówno w małych jak i wielkich rzeczach. Zwrócił także uwagę na fakt, że trzeba rozwijać relację z Panem Bogiem, ponieważ ona wpływa na naszą relację z innymi ludźmi. Podkreślił także rolę informowania w Internecie o tych działaniach, aby w ten sposób pokazać ludziom, że można być dobrym i wrażliwym. Podsumowania spotkania dokonał dyrektor rzeszowskiej Caritas ks. Piotr Potyrała.
Aktualności
"Warto być dobrym."
XXI Konkurs Plastyczny „W stulecie…”
Lasy Państwowe przeżywają w tym roku wyjątkową rocznicę. Z tej okazji po raz kolejny wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kolbuszowej zorganizowało XXI edycję Konkursu Plastycznego. Tegoroczna tematyka - „W stulecie…” nawiązywała do setnej rocznicy istnienia Lasów Państwowych i miała zwrócić uwagę młodych artystów na cykl życia lasu i ciągłość jego trwania w różnych fazach rozwoju.
Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o otaczającym nas środowisku, rozwijanie zainteresowań artystycznych wśród dzieci i młodzieży, a także kształtowanie świadomości przyrodniczej. Konkurs skierowany był do dzieci ze szkół podstawowych klas 4-6 z powiatu kolbuszowskiego oraz terenu działania Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Na konkurs wpłynęło aż 241 prac z 35 różnych szkół podstawowych. Główna Komisja Konkursowa zdecydowała, że pośród wyróżnionych znalazł się nasz uczeń – Paweł Rząsa. Udział w tym konkursie wzięły również: Martyna Wesołowska i Zuzanna Dypa - dziękujemy za wasze chęci.
Pawłowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
O życiu oraz posłudze kapłańskiej i misyjnej Biskupa Jana Ozgi
W dniu 6 czerwca został rozstrzygnięty IV Powiatowy Konkurs „O życiu oraz posłudze kapłańskiej i misyjnej Biskupa Jana Ozgi - Patrona Szkoły Podstawowej w Woli Raniżowskiej” Pod honorowym patronatem Wójta Gminy Raniżów mgr inż. arch. Władysława Grądziela.
Naszą szkołę, w kategorii III – lapbook „Biskup Jan Ozga – misje w Afryce”- klasy VII – VIII, reprezentowali Julia Nowak i Wojciech Turbak. Wojciech zdobył wyróżnienie.
Serdecznie dziękujemy naszym przedstawicielom za udział w tym konkursie, a wyróżnionemu Wojtkowi serdecznie gratulujemy.
4
Ostatnia sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej XII kadencji
Dnia 05 czerwca 2024 miało miejsce ostatnie zebranie Rady Młodzieżowej. Przedstawiciele poszczególnych szkół wraz z opiekunami wzięli udział w miejskiej grze mającej na celu lepsze poznanie Kolbuszowej. Mieliśmy okazje odwiedzić tutejsze urzędy i poznać specyfikę ich pracy. Przedstawiciel naszej szkoły Arkadiusz Mazur wraz ze swoją drużyną zajął I miejsce, konkurenci również zaciekle walczyli o podium. XII kadencja dobiegła końca wszyscy przedstawiciele całe dwa lata dumnie reprezentowali swoje placówki.
Sukces naszej uczennicy
4 czerwca, podczas gali finałowej XIII edycji Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, która odbyła się w Zespole Szkół w Jeżowem, uczennica klasy 8 naszej szkoły, Justyna Bańka, otrzymała nagrodę, jako laureatka tego konkursu. Justyna zdobyła wyróżnienie w kategorii – proza. Sukces ten cieszy tym bardziej, iż jej opowiadanie zostało zauważone i docenione pośród ponad 100 prac nadesłanych w tej edycji konkursu.
Serdecznie gratulujemy Justynie i życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy Pani Magdalenie Wiącek za pracę i wsparcie.
Charytatywny kiermasz ciast
4 czerwca, w naszej szkole, odbył się kiermasz ciast. Zebrane pieniądze przeznaczymy na cel charytatywny. Dziękujemy wszystkim za przyniesione ciasta i ciasteczka, i wszystkim, którzy je kupowali. Opiekunom Szkolnego Koła Caritas i jego Wolontariuszom dziękujemy za pracę.
Dzień Dziecka w przedszkolu
Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W naszym przedszkolu tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Były tańce, zabawy z chustą, malowanie kredą, kolorowe balony, przechodzenie przez tunel i wiele innych niespodzianek. To był wspaniały dzień, co można zobaczyć na zdjęciach poniżej
15
Turniej Rummicuba
Dnia 29 maja trzy uczennice klasy 6: Milena Nabożny, Martyna Wesołowska oraz Pola Kardyś pod opieką nauczyciela wzięły udział w I Kolbuszowskim Turnieju Szkół Podstawowych w Rummikub, ktory odbył się w Szkole Podstawowej w Przedborzu. Rozgrywki trwały od godz. 8.00 do 14.00. Dziewczyny w tym czasie stoczyły wiele pasjonyjących rozgrywek i w klasyfikacji ogolnej zajęły 16,18 oraz 22 miejsce. Organizatorzy zagwarantowali dobrą zabawę, emocjonujące rozgrywki, serdeczną atmosferę i ogrom radości!
Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie transportu.
Olimpiada Sportowa Przedszkolaków
Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły po raz kolejny udział w Olimpiadzie Sportowej przedszkolaków. Impreza ta odbyła się na stadionie sportowym w Kolbuszowej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w konkurencjach: slalom z piłką pomiędzy pachołkami, celowanie piłką nożną do bramki, czołganie się w tunelu, bieg z taczkami i piłeczką. Ten dzień dostarczył dzieciom niepowtarzalnych przeżyć towarzyszących sportowej zabawie oraz wiele radości. Ponieważ wszyscy zostali zwycięzcami każdy przedszkolak otrzymał medal. Wielkie brawa dla wszystkich przedszkolaków za fantastyczną atmosferę w duchu sportowej rywalizacji.
3
GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY KLAS VII
Dnia 28 maja 2024r. w naszej szkole odbył się IV Gminny Konkurs Matematyczny klas VII, który przygotowała i przeprowadziła pani Małgorzata Andryś. W konkursie tym brało udział 21 uczniów z siedmiu szkół naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali: Bartłomiej Baran i Antoni Biestek. Konkurs miał na celu popularyzację matematyki wśród uczniów, rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień, wskazanie praktycznych zastosowań matematyki oraz stworzenie uczniom okazji do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie tego przedmiotu. Uczniowie przez godzinę rozwiązywali test z zadaniami z arytmetyki i geometrii płaskiej i przestrzennej. Zwyciężyli ex aequo: Nikodem Grabiec - uczeń SP 2 w Kolbuszowej oraz Mateusz Koszela – również z SP 2 w Kolbuszowej. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę sponsorowaną przez Burmistrza Kolbuszowej, wydawnictwo WSiP, Radę Rodziców działającą przy naszej szkole oraz pana Emila Wilka.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy. Sponsorom natomiast serdecznie dziękujemy za wsparcie tej inicjatywy. Dziękujemy!
Wycieczka do Bochni
28 maja klasy I – IV zwiedziły najstarszą w Polsce kopalnię soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, robi dzisiaj ogromne wrażenie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m wywołał w uczniach wiele emocji. Po zjeździe pod ziemię czekała nas przejażdżka podziemną kolejką. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, którą rozpoczęła holograficzna inscenizacja. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagały postacie na mówiących obrazach. Przewodnicy zapoznali nas z średniowiecznymi technikami wydobywczymi, zwyczajami górniczymi oraz zasadami pracy w kopalni. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Ostatnią atrakcją była podziemna przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę.
Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą a przy tym interesującą lekcją.
11
Zeszyt pożeraczy książek
W ramach NPRCZ klasa III stworzyła w bieżącym roku szkolnym ,,Zeszyt pożeraczy książek”. Każdy z uczniów, przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku szkolnego, przeczytał, opisał i zilustrował książkę, którą chciałby polecić swoim kolegom i koleżankom z klasy. Następnie przedstawił ją na forum klasy, tym samych zachęcając do sięgnięcia po ciekawą lekturę.
15
Święto mamy w wymiarze parafialnym
26 maja to Święto Matek. Uczciliśmy Matkę Bożą i nasze mamy występem scholi, zespołu parafialnego Jarzębinki i wierszami recytowanymi przez przedstawicieli Caritas. Wyróżnione mamy otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego dnia za poświęcony czas, a wyróżnionym mamom gratulujemy!
Wszystkim mamom życzymy zdrowia i wielu łask Bożych!
38
Festiwal małych krokodyli w mieście nad Nilem
Jak co roku z niecierpliwością czekamy na zaproszenie od pana dyrektora Wiesława Sitki na udział w Festiwalu Małych Krokodyli w Mieście nad Nilem. Festiwal zawsze jest przygotowywany z wielkim rozmachem. Bierze w nim udział ogromna liczba dzieci z przedszkoli z całej gminy a całą imprezę prowadzi redaktor radia Leliwa pan Tomasz Łępa. Udział w niej to przyjemność bo organizatorzy zapewniają dzieciom wiele atrakcji i smakołyków ale też duże wyzwanie bo zabawy uprzedzają prezentacje konkursowe. Nasi milusińscy z grupy młodszej biorą udział w części plastyczno- wokalnej. Jako lokalni patrioci przygotowali wspólnie ze swoimi paniami pałac Tyszkiewiczów z Weryni i o Weryni też śpiewały specjalnie ułożoną piosenkę z podkładem muzycznym. Wysiłki zostały docenione i grupa młodsza zdobyła i nagrodę rzeczową i finansową. Grupa starsza dzieci 5, 6 letnie musiała zmierzyć się z trudniejszym zadaniem i przedstawiła nowatorski teatrzyk " Historia i teraźniejszość z odrobiną patriotyzmu". Zaprezentowali też ułożoną piosenkę o Weryńskiej pamule i również zdobyli I miejsce w swojej kategorii.
8
Przedszkolaki w wiosce Smerfów
Wioska Smerfów i prawdziwi aktorzy - pracownicy biblioteki miejskiej w Kolbuszowej, witali małych gości od samego wejścia. Wnętrza całej biblioteki wyglądały smerfowo - bajkowo.
Interaktywna opowieść obudziła radość i wielkie zainteresowanie. Słuchając bajek można się wiele nauczyć bo one kształtują wrażliwość i empatię. Zawsze występują w nich różni bohaterowie, są dobrzy i źli, piękni i brzydcy. Dziecko uczy się, że silni powinni pomagać słabszym, wygląd zewnętrzny nie jest najważniejszy, dobre uczynki są nagradzane, a złe karane. Również i w tej bajce dobro zwyciężyło a zło zostało pokonane.
Oglądać bajkę w interpretacji bibliotekarzy to była prawdziwa przyjemność.
1
Brzechwolandia
„Brzechwolandia to kraina szczęśliwości,
w Brzechwolandii tylko uśmiech zawsze gości,
Brzechwolandia uczy, bawi nas,
w Brzechwolandii można miło spędzić czas.”
22 maja uczniowie klas I-III udali się do MDK w Kolbuszowej na spektakl teatralny pt. ,,Brzechwolandia”. Przedstawienie w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia, było okazją do przypomnienia sobie znanych wierszy Jana Brzechwy, takich jak: „Leń”, „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Znaki przestankowe”, „Atrament”, itp. Podczas przedstawienia przenieśliśmy się w kolorowy świat marzeń, pełen radości i muzyki. W krainie wierszy Jana Brzechwy uczyliśmy się, jak powinno się postępować w życiu. Byliśmy świadkami niesamowitych przygód, które tylko w Brzechwolandii zdarzyć się mogą.
5
Egzamin Ósmoklasisty
W dniach 14-16 maja bieżącego roku, odbył się egzamin ósmoklasisty. Wszyscy uczniowie w całej Polsce zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.
Nasi Ósmoklasiści również napisali ten test. Teraz czekamy na wyniki! Mamy nadzieję, że dali z siebie wszystko.
Naszym Ósmoklasistom życzymy samych sukcesów, a przede wszystkim dobrego wyboru drogi życiowej.
Powodzenia!
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Luźne lekcje z naukowcami”
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II i III oraz dzieci z przedszkola wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pt.: „Luźne lekcje z naukowcami”. Celem projektu było poszerzenie wiedzy uczestników na temat znanych naukowców oraz rozwinięcie zainteresowań dotyczących nauki i eksperymentowania. Składał się on z ośmiu zadań, które co miesiąc były realizowane i dokumentowane poprzez robienie zdjęć oraz zamieszczanie na facebookowej grupie projektu. Poprzez udział w projekcie dzieci miały możliwość zapoznać się z historią ośmiu naukowców m.in. z: Marii Skłodowskiej- Curie, Cai Luna, Mikołaja Kopernika, Alberta Einsteina, Thomasa Edisona, Alfreda Nobla, Aleksandera Bella, Isaaca Newtona a także wykonać osiem eksperymentów m.in: wulkan, bańka w bańce, lawa lampa, deszczowa chmurka, malowanie na mleku, wędrująca woda, kryształki soli oraz gazowy balon. Doświadczenia te wzbudziły w dzieciach ogromny zachwyt i niedowierzanie. Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy i wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Dzieci bardzo chętnie brały udział w projekcie, bawiąc się i ucząc jednocześnie!
Koordynatorzy projektu: Bożena Janus, Oliwia Białek i Edyta Szalony.
10
Wycieczka przedstawicieli MRM do Warszawy
19 maja nasz radny Młodzieżowej Rady Miejskiej Arkadiusz Mazur uczestniczył w wycieczce MRM do Warszawy. Młodzież z naszej gminy miała niepowtarzalną okazję zwiedzenia Sejmu RP z przewodnikiem. Ujrzenie sali obrad i miejsca udzielania wywiadów były niesamowitym przeżyciem. Sejm nie był jednym miejscem w planie wycieczki. Uczestnicy zwiedzili również Łazienki Królewskie, starówkę, stadion narodowy oraz odbyli miły spacer bulwarami wiślanymi. Wycieczka była bardzo udana.
4
Ptaki i przedszkolaki w synagodze
W naszej kolbuszowskiej synagodze często dzieje się coś ciekawego. Zarówno dla starszych jak i dla młodszych.
Nasze przedszkolaki też z tych atrakcji korzystają.
Tym razem poznaliśmy dzieło jednego z pasjonatów przyrody - pana Marka Kożuchowskiego.
Inspiracja były ptaki. CAŁE MNÓSTWO ptaków przedstawionych na ogromnych zdjęciach w różnych miejscach. Podziwiając zdjęcia mieliśmy okazje poznać wiele ciekawostek, które opowiadała nam pani bibliotekarka. Bardzo doceniamy jej umiejętności ponieważ swoim opowiadaniem potrafiła zainteresować wszystkie dzieci.
Szkoła Promująca Zdrowie
Definicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiDefinicja Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie:
1. Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania.2. Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Założenia Szkoły Promującej Zdrowie w Polsce:
szkoła jest
• środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Cele Szkoły Promującej Zdrowie:
szkoła ma
• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stwarzać uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,• umożliwić uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości,
• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
• włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania, • wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej. Szkoła Promująca Zdrowie jako organizacja
• Szkoła Promująca Zdrowie dąży do rozwoju całościowego, w którym uwzględnia rozwój osobowy i zawodowy pracowników oraz rozwój organizacji jako określonej całości.
jest miejscem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
• elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
• miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Archiwum Aktualności